A koronavírus újabb variánsainak megjelenésével és terjedésével a járvány újabb lendületet vett világszerte, és bár elérhetőek már védőoltások, sokan abban bíznak, hogy a korábbi fertőződésük is elégséges védelemt biztosíthat számukra. A Université de Montréal két professzora, Joelle Pelletier és Jean-François Masson egy kutatócsoport élén arra kereste a választ, mennyi antitest termelődik egy oltott, illetve a fertőzésen átesett ember szervezetében. Frissen publikált vizsgálatuk érdekes következtetéseket vont le.
Több antitestet termelt az idősebb korosztály szervezete
A kutatócsoport kimondottan olyan embereket vizsgált, akik átestek a fertőzésen, viszont nem szorultak kórházi kezelésre. Ehhez összesen 32 kanadai felnőtt egészségügyi adatait összesítették 14-21 nappal azt követően, hogy a PCR-teszt igazolta a szervezetükben a koronavírus-fertőzést. A mintavétel még 2020-ban történt, a béta, delta és gamma változatok megjelenése előtt. Úgy látják, hogy az antitestek az új vírusvariánsok ellen is biztosítanak védelmet, habár kisebb mértékben.
"Minden fertőzött szervezetében kimutattuk az antitesteket, az idősebb korosztály szervezete viszont többet termelt, mint az 50 év alatti felnőtteké. Ezek az antitestek még 16 héttel a diagnózis felállítása után is jelen voltak a véráramban" - mondta Masson. Hozzátette: az eredeti vírustörzs miatt termelődött antitestek az eredmények szerint reagáltak a következő hullámban megjelent változatokra is, habár jelentősen kisebb - 30-50 százalékos - hatékonysággal. Meglepő módon a delta vírusváltozattal szemben is hatékonyabb védelmet biztosított az 50 év felettiek antitest-szintje, mint az 50 alattiaké.
A Scientific Reports című lapban közzétett tanulmány ismét az oltás fontosságára világított rá. A kutatók ugyanis megfigyelték, hogy azok, akik megkapták a Pfizer-BioNTech, vagy az AstraZeneca vakcinát, lényegesen magasabb antitestszinttel rendelkeztek, mint azok, akikben csupán a fertőzöttség miatt termelődött ellenanyag. Akik úgy kapták meg az oltást, hogy már megfertőződtek és enyhe tüneteket váltott ki náluk a COVID-19, a vérükben megduplázódott az antitestek száma azokhoz képest, akik elkapták a koronavírust, de nem voltak beoltva.