Komoly dilemmára készülnek a házorvosok augusztus 1-től, amikor pácienseik kérhetik a koronavírus elleni harmadik oltást, írja a Népszava . Noha Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a vakcinák variálását ajánlja, erre egyelőre nincs tudományos ajánlás. Tehát nem lehet biztosat tudni arról, hogy mi történik, ha valakinek két Sinopharm-oltás után adnak be egy Pfizert, vagy fordítva.
Az eddig a legnagyobb tömegben alkalmazott vakcina gyártójánál, a Pfizer-BioNTech-nél is javában folynak azok a klinikai vizsgálatok, amelyekben a saját oltóanyaguk harmadik adagjának felhasználását tesztelik. "Annyi már tudható, hogy a vizsgálatok előzetes adatai az immunitás felfrissítése és az egyes vírusvariánsok elleni védelem szempontjából egyaránt biztatók", írja a lap.
Szabályozás híján a háziorvosoké a felelősség
Felelőtlenségnek érzi a Népszava által megszólaltatott Komáromi Zoltán háziorvos, hogy rájuk ruházza át a minisztérium a harmadik oltás kiválasztásának döntését. Ha ugyanis orvosként olyan eljárást alkalmazna, amire nincs megismerhető szakmai protokoll, azonnal érvénytelenné válna a felelősségbiztosítása. "Ráadásul, ha a harmadik oltástól a páciensnek bármilyen egészségkárosodása lenne, az orvosé a felelősség". Eddig is a miniszter és az országos tisztifőorvos adta ki az eljárási rendeket, így reméli, hogy ezúttal is hamarosan kézhez kapja, tette hozzá a budai háziorvos.
A Pfizer véleménye sem támogató
"Mivel klinikai vizsgálatok nem támasztják alá, jelenleg nem támogatjuk az oltóanyagok felcserélhetőségét és kombinált alkalmazását" - mondta a Népszavának Vereckei Péter, a Pfizer Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.
A Pfizer az izraeli és más elérhető adatok alapján úgy gondolja: a súlyos betegség elleni védelem 6 hónapig biztosan magas marad. Mivel azonban várható a tünetek elleni védelem hatékonyságának csökkenése és az új változatok folyamatos megjelenése, 6-12 hónapon belül szükség lehet egy harmadik oltásra.
A cég továbbá beszámolt arról is, hogy magát a vakcinát is frissítik, hogy az a delta variáns teljes tüskefehérjéjét célozza meg. Ennek a változatnak a klinikai vizsgálatai augusztusban kezdődnek.
Több ezer beoltott fertőződött meg egy közeli országban - információ erről itt !