"Ha nem változnak a tendenciák, akkor hamarosan a középmezőnyből a sereghajtók közé kerül Magyarország az uniós átoltottsági ranglistán" - írta meg a Népszava az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb kimutatása alapján. A múlt héten kiadott jelentés szerint a hazai átoltottsági adatok immár csupán a 18. helyhez elegendőek az EU tagállamai közötti összevetésben.
Miközben már hét tagállamban is 80 százalék feletti értéket ér el az átoltottság, addig itthon csupán a felnőttek 65,9 százaléka kapta meg a védettséghez szükséges mindkét oltását (Janssen-vakcina esetén az egyetlen dózist). Az uniós átlag ebben a tekintetben 72,5 százalék. Az egy oltást felvevők arányát nézve szintén a 18. helyen áll az ország, 68,6 százalékos mutatója azonban jelentősen elmarad a 78,6 százalékos uniós átlagtól.
Mint azt megírtuk , dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztály vezető főorvosa arra figyelmeztetett a múlt hét folyamán, hogy több százezer oltatlan idős ember van még itthon, a koronavírus-járvány negyedik hullámában pedig többségében ők kerülhetnek kórházba súlyos panaszokkal. A szakember szerint a különböző téveszmékre hallgatva az oltatlanok egy része meggyőzhetetlen. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy csak az oltások propagálásával lehet elérni a védettséget, a COVID-19 kezelésére ugyanis egyelőre nincs hatásos gyógyszer.
Augusztus óta bárki kérhet Magyarországon emlékeztető oltást COVID-19 ellen, ha legalább négy hónap eltelt azóta, hogy felvette a védettséghez alapvetően szükséges teljes oltássorozatot. Miért érdemes élni a harmadik oltás lehetőségével ?