A reprezentetív koronavírus -szűrés végleges eredményei megerősítik, hogy mind az aktív fertőzöttek száma, mind az átfertőzöttség alacsony volt Magyarországon az "újranyitás" pillanatában, ami az időben bevezetett és a lakosság által betartott korlátozó intézkedéseknek köszönhető - olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében . Mint írták, az orvosképző egyetemeken a továbbiakban is folyamatosan zajlanak a szűrővizsgálatok annak érdekében, hogy őrszemként pontosan előre tudják jelezni az esetleges második hullám megjelenését.
67,7 százalékos részvételi arány
A nemzetközi viszonylatban is jelentős kutatás alapvetően azt a kérdést vizsgálta, hogy a koronavírus-járvány lecsengésekor, a lazítás megkezdése előtt mekkora volt a fertőzött személyek száma Magyarországon, illetve hányan fertőződtek meg a járvány során és szereztek immunitást a vírussal szemben. A Központi Statisztikai Hivatal által kiválasztott 17787 főből 10575-en tettek eleget a meghívásnak, tehát ennyien vettek részt a vizsgálatokon május 1-je és 16-a között. Közülük 10474-en a vizsgálati kérdőívet is kitöltötték, így ők alkotják a felmérés vizsgálati populációját. A 13 százalékos kerethibát figyelembe véve a részvételi arány így 67,7 százalék volt.
Ilyen eredmények születtek
A vizsgált személyek közül 3 főnek lett pozitív az aktuális koronavírus-fertőzöttséget mutató PCR-tesztje, valamint 70 főnél mutatta azt a vérvizsgálat, hogy már átesett a SARS-CoV-2 okozta fertőzésen. Mindez a teljes 14 éven felüli, nem valamely intézményben élő magyar lakosságra vetítve azt jelenti, hogy az aktív fertőzöttek száma 2421-re becsülhető a vizsgálat időszakában, míg a fertőzésen átesettek személyek száma 56439-re tehető. Így mind az aktív fertőzöttségi ráta (2,9 fő 10 ezer lakosból), mind pedig az átfertőzöttség aránya (68 fő 10 ezer lakosból) alacsonynak mondható - közölte dr. Merkely Béla, a vizsgálatot vezető Semmelweis Egyetem rektora.
A kérdőívek eredményéből - a tünetek említése alapján - az látszik, hogy az új típusú koronavírussal fertőzöttek között gyakori volt a szaglás és az ízlelés elvesztése, valamint az izom- és ízületi fájdalom. Gyakran említett tünet volt még a nehézlégzés és a hasmenés.
A vizsgálaton résztvevők átlagéletkora 48,7 év volt. Az alanyok több mint fele - 53,6 százaléka - nő. Érdemi nemi különbségek nem voltak érzékelhetők a pozitív teszteredményt kapók között. A régiókat tekintve az átfertőzöttség legmagasabb értéke Budapesten volt (90/10 ezer fő), a legalacsonyabb pedig Észak-Magyarországon (45/10 ezer fő). A részletes eredményekről itt olvashat . A H-UNCOVER keretében egyébként még további két keresztmetszeti szűrést terveznek 2021. május 1-jéig.
A szennyvíz jelzi előre a koronavírus második hullámát - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!