Ahogy korábban megírtuk , egy eddig ismeretlen, tüdőgyulladást okozó vírus jelent meg a közép-kínai Vuhanban 2019 végén. Az előzetes vizsgálatok szerint az új koronavírus egy vuhani halpiacon bukkanhatott fel először. A piacot azóta beszüntették, területét pedig fertőtlenítették. A vírus eddig csaknem 45 ezer embert fertőzött meg és több mint 1100 áldozatot szedett Kínában. A fertőzések és halálozások száma továbbra is Hupej tartomány székhelyén, Vuhanban a legmagasabb. Mintegy 20 ezer fertőzöttet és 820 halálos áldozatot jelentettek kedd éjfélig a 11 millió lakosú városból. A távol-keleti országon kívül további 24 országban jelent meg az új vírus, a fertőzöttek száma meghaladja a 300-at.
Csökken az új betegek száma
Már a HáziPatika.com-on is olvashatták, hogy a járvány gyors terjedése a szakértőket is aggasztja. Most azonban úgy tűnik, kezd lassulni a terjedés. Kínában ugyanis folyamatosan csökken az újonnan diagnosztizált, koronavírussal fertőzött betegek száma. A Hupej tartományban vasárnap óta tart a napról-napra bejelentett, új páciensek számának mérséklődése. A három nappal ezelőtti 2618 új beteghez képest kedd éjfélig 1638 új, aznap regisztrált esetről számoltak be a tartományból. Kína többi részén viszont már február 3-a óta töretlen a csökkenés: a kilenc nappal korábbi 890-hez képest kedden 384 új fertőzöttet diagnosztizáltak az ország egyéb régióiban.
Erre számítanak a kutatók
A kelet-kínai Hszian Csiaotung-Liverpool Egyetem kutatói hétfőn nyilvánosságra hoztak egy matematikai számításokon alapuló modellt, amely az új esetek számának hirtelen visszaesését jelzi előre a következő hétre, február 23-ára pedig a járvány terjedésének megállását jósolja, nulla új esettel. Az egyetem egészségügyi és környezettudományi tanszékének kutatója, Ji Csou azonban rámutatott, hogy különféle tényezők változtathatnak a jelenlegi tendencián, de az sem kizárható, hogy az eddigi fertőzöttek számát sem jelentették teljes pontossággal.
A londoni Higiéniai és Trópusi Gyógyászati Iskola pénteken szintén közzétett egy matematikai modellt. Ez azt jósolja, hogy a járvány február közepétől a hónap végéig érheti el a csúcspontját. A New York-i Columbia Egyetem járványtani professzora, W. Ian Lipkin pedig szintén úgy vélekedett, hogy február második felében szembetűnő visszaesés mutatkozhat a fertőzöttek számában - amennyiben a vírus terjedésének megakadályozását célzó intézkedések hatásosnak bizonyulnak.
Orvosok betegedhettek meg
A South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap szerint Vuhanban mintegy 500 egészségügyi dolgozó fertőződhetett meg a koronavírussal január közepéig. Bár a kínai kormányzat számot adott néhány, a kórházi dolgozók körében történt fertőzésről, a beteg orvosok és ápolók pontos számát nem tette közzé. Egy interneten terjedő felvétel azonban csaknem 500 fertőzöttről, és további 600 fertőzésgyanús esetről ad hírt a járvány központjában dolgozó kórházi személyzet köréből. A SCMP három különböző vuhani kórházban dolgozó forrásai mind megerősítették az adatok hitelességét. Vuhani orvosok szerint az egészségügyi dolgozók nagy számú fertőzésének hátterében a hiányos védőfelszerelés és a túlságosan hosszúra nyúló munkaidőn állhat, valamint az, hogy a kórházi dolgozók maguk sem voltak tisztában azzal, mennyire fertőző az új típusú koronavírus.
Vuhanból eddig három egészségügyi dolgozó haláláról adtak hírt. Li Ven-liang szemorvos halála különösen nagy felzúdulást keltett a kínai közvéleményben. Li ugyanis még december végén, elsők között próbálta meg figyelmeztetni kollégáit a járvány veszélyére - ezért azonban előállították és álhír terjesztésével vádolták meg.