Több mint 3400 halálos áldozat Olaszországban
Olaszországban egyetlen nap alatt 427-tel nőtt a halálos áldozatok száma és 4480-nal a diagnosztizált fertőzötteké. A halálesetek száma csütörtökre elérte a 3405-öt, Olaszország így a halálesetek számát tekintve megelőzte Kínát. A fertőzöttek száma 41 035, a gyógyultaké 4440, a jelenlegi 33 190 betegből több mint 14 ezer van házi karanténban.
Angelo Borrelli a polgári vedelem vezetője elmondta, Olaszországban 300 kiskorú bizonyult eddig pozitívnak, és egyikük állapota sem súlyos. Bejelentették a receptkötelezettség eltörlését is: a gyógyszereket a házi orvosoktól telefonon is kapott kódszámmal lehet kiváltani. Elhangzott, hogy a legalább egy méteres távolság betartásával nem kell szájmaszkot viselni. Borreli hangsúlyozta, hogy a háziállatok nem terjesztik a koronavírust , ezért nem kell macskákat, kutyákat elhagyni.
Arról is beszélt, a kormány újabb szigorításokat készül bevezetni az eddigi óvintézkedések fokozásával. A polgári védelem vezetője hozzátette, hogy Lombardiába irányítják az olasz orvosok egy részét. A legtöbb beteget regisztráló Lombardiában a kórházban kezeltek száma túllépte a 7500-t, az intenzív osztályokon több mint ezer fertőzöttel.
Túl sok ember van még az olasz utcákon
"Háborús helyzetről" beszélt Giulio Gallera a tartomány jóléti tanácsosa hangsúlyozva, hogy elfogytak a rendelkezésre álló kórházi ágyak. A jelenleg leginkább terhelt Bergamo városi kórháza előtt tábori kórházat állítottak fel, de nincsen elegendő polgári és katonai egészségügyi személyzet a működtetésére. Egész Olaszországot sokkolta az a felvétel, amelyen a fegyveres erők kamionsora a bergamói kórházból koporsókat szállít más városok krematóriumaiba, mivel Bergamóban a hamvasztók nem bírják a halottak iramát.
A Lombardiába érkezett kínai orvoscsoportot vezető Szun Csuo-peng a kínai Vöröskereszt vezetője milánói sajtótájékoztatóján kijelentette, az olaszországi utcákon még mindig túl sok ember mozog. "Le kell állítani minden gazdasági tevékenységet és mindenki mozgását, mindenkinek karanténban kell maradnia (..) nincsen második választás az élni akarásra!" - mondta a kínai orvos.
Az olasz gyógyszerügynökség bejelentette, hogy rendkívül nehézzé vált a kórházak ellátása. Virginia Raggi római főpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre több a gyógyszerlopás a patikákban.
A fertőzés lassan, de déli irányban terjed: a Róma körüli Lazio tartományban a diagnosztizált betegek számának napi emelkedése elérte a százat, ennyit Lombardiában február utolsó napjaiban mértek. Az oktatási miniszter Lucia Azzolina "lehetetlennek" nevezte megjósolni, mikor lesznek újra nyithatók a március 5-én bezárt iskolák. Szakértők szerint nincsen értelme hatvan nap előtt újraindítani a közösségi életet. Olasz kutatók úgy vélik, a naponta közölt számok nem felelnek meg a valós adatoknak, mivel valójában százezerre tehető a tünetmentes vagy kevés tünetet mutató, de fertőzött olaszok száma, és így számolva a halálozási arány sem annyira kiemelt Olaszországban.
Világszerte nő a koronavírus-fertőzöttek száma
Spanyolországban, ahol 767-en haltak meg, az idősotthonok lakói között már legkevesebb 79 halálos áldozata van a koronavírusnak. A dél-európai országban egy nap alatt 25 százalékkal nőtt a koronavírussal fertőzöttek aránya, 3400 új esetet igazoltak a vizsgálatok. Nagy-Britanniában II. Erzsébet királynő közleményében szólította fel együttműködésre a briteket a világjárvány elleni harcban. A szigetországban 2 644 fertőzöttet tartanak nyilván és 137-en haltak meg.
Belgiumban 309 új megbetegedést regisztráltak, ezzel 1795-re emelkedett a fertőzöttek száma. Hét új haláleset történt, ezzel együtt 21-en haltak meg a betegségben. Hollandiában 2051 koronavírussal fertőzött beteget tartanak számon, 58 halálesetről számoltak be. Ausztriában csütörtök délutánig 1843 megbetegedést diagnosztizáltak, ez 25 százalékos növekedést jelent az előző napi adathoz képest, a halálesetek száma összesen hat.
Szlovákiában csütörtökön újabb 19 embernél mutatták ki a fertőzést, és így már 123-ra emelkedett az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma. Szlovákiában összesen közel 2500 személyt teszteltek már a vírus jelenlétére, a fertőzöttek közül 35-öt kezelnek kórházban, az első beteg elhagyhatta a kórházat.
Börtönbe kerülhet Romániában az, aki karanténrendelkezést sért
Csütörtök délig Romániában 277 embernél mutatták ki a koronavírust, halálos áldozat eddig nem volt, hat beteget kezelnek intenzív osztályon, 25 fertőzöttet pedig gyógyultnak nyilvánítottak. Románia rendeletben rögzítette, hogy akár 15 évre is börtönbe kerülhet az, aki a karanténrendelkezéseket megsértve megfertőz másokat.
Horvátországban, ahol csütörtökön 9 óráig 102 volt a fertőzöttek száma, meghalt az első koronavírussal megfertőződött beteg, egy idős Isztria megyei férfi. Az országban éjféltől részleges boltzár lépett életbe, és betiltották a nyilvános rendezvényeket. Csütörtöktől a határokat is lezárták a külföldiek előtt. Szlovéniában szerda délután 14 óráig 286 volt a fertőzöttek száma.
Észak-Macedóniában, ahol 42 fertőzött van, csütörtöktől a szükségállapot elrendelése nyomán katonák védik a fontos állami intézményeket, a kórházakat és a határt, míg Koszovóban menesztették a belügyminisztert, miután belpolitikai vihart kavart, hogy szükségállapot bevezetését szorgalmazta. Albániában napi 18 órányi általános kijárási tilalmat vezettek be. Ukrajnában csütörtökre újabb két esettel 16-ra emelkedett a vírusfertőzöttek száma az országban, közülük eddig ketten haltak bele a betegségbe.
Az Európai Unió tartalékkészletet hoz létre, hogy segítse a koronavírus elterjedtsége miatt az orvosi felszerelésekből hiánnyal küszködő tagállamokat. Az ezzel kapcsolatos kezdeti költségvetésre 50 millió eurót különített el a brüsszeli testület.
Iránban minden tizedik percben meghal egy koronavírus-fertőzött
Moszkvában bejelentették az első halálesetet, a fertőzöttek száma 147. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök ugyanakkor Minszkben bírálta a COVID-19 világjárvány körül kialakult "túlfokozott rettegést". Az országban eddig 37-en fertőződtek meg.
Iránban nagyon súlyos a helyzet, erről korábbi cikkünkben mi is írtunk. Az országban minden tizedik percben meghal egy ember, akit az új koronavírus betegített meg. A Közel-Keleten a járvány által legsúlyosabban érintett országban a halálos áldozatok száma 149 újabb halálesettel 1284-re emelkedett. A Perzsa-öböl több országában, így az Egyesült Arab Emírségekben, Katarban és Ománban beutazási tilalmat rendelnek el, Kuvait felfüggesztette a nemzetközi légijáratokat.
Vuhanból nem jelentettek új fertőzöttet
Egyetlen újabb esetet sem jelentettek szerda éjfélig a közép-kínai Vuhanból, Hupej tartományban a napi halálozások száma is egyre mérséklődik. Szerda éjfélig újabb 34 külföldről behozott esetet jelentettek, közöttük hárman Magyarországból érkeztek. Afrikában, amelyet hetekig megkímélt a SARS-CoV-2 vírus, most 54 országból már 34-ben már jelen van.
A koronavírus tünetei - alapinfók mindenkinek - részletek az nlc.hu cikkében !