Először Budapesten kezdték vizsgálni a koronavírus örökítőanyagának koncentrációját a szennyvízben, majd megyeszékhelyeket és egyre több vidéki várost is bevontak a vizsgálatba. A cél az, hogy az ország teljes területéről legyenek mintáik.
Előrejelzés és felkészülés
Hetente vesznek mintát a telephelyeken, így látható lesz a tendencia, a koronavírus-örökítőanyag koncentrációjának változása - ismertette a szakértő. Hozzátette, az örökítőanyagot a tünetmentes fertőzöttek is ürítik.
A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy 1-2 héttel korábban megnő az örökítőanyag-koncentráció a szennyvízben, mint ahogy megjelennek az első beazonosított koronavírus -fertőzöttek. Ez pedig sokat segít az egészségügynek, ugyanis lesz idejük felkészülni a betegek fogadására - magyarázta.
A szennyvíz nem fertőz
Fontos azonban kiemelni, hogy fertőzőképes koronavírus -részecskék nincsenek jelen a szennyvízben, a szennyvíz tehát nem terjeszti a fertőzést. Ráadásul a szennyvizet csak tisztítás után engedik vissza a természetes vizekbe, így ott már biztosan nem jelent semmiféle kockázatot. A természetes vízben fürdés tehát nem veszélyes - hangsúlyozta a szakember.
A strandok és uszodák vízének fertőtlenítésére használt klórmennyiség is biztosan elpusztítja a koronavírust, ezeken a helyeken ugyanakkor ügyelni kell a megfelelő, 1,5 méteres távolság megtartására a strandolók között - tette hozzá Vargha Márta.
Bodrogi Gyula a koronavírus-járvány miatt sem tervezi, hogy nyugdíjba vonul - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!