Az ugandai olimpiai küldöttség egyik tagja szolgáltatta az első pozitív koronavírustesztet azok közül, akik megérkeztek a nyárra halasztott ötkarikás játékok helyszínére, Japánba. A japán kormány közölte, hogy az ugandai küldöttség tagjait az érkezésük után a Narita nemzetközi repülőtéren a protokollnak megfelelően tesztelték, és egyikük esetében pozitív lett az eredmény. A nem nevesített sportolóról azt mondták, nem hagyta el a repülőteret. Hozzátették: a küldöttség további nyolc tagja viszont busszal a befogadó városukba, az oszakai prefektúrában lévő Izumisanóba ment. Ott az ökölvívásban, súlyemelésben és úszásban érdekelt sportolókat naponta tesztelik, míg a város polgármestere arra kérte őket, hogy egyelőre ne eddzenek.
AstraZencát kapott
A japán Kyodo hírügynökség szerint a pozitív tesztet produkáló ugandait - csakúgy, mint társait - az utazás előtt beoltották, és 72 óránál nem régebbi negatív eredménnyel is rendelkezett. Az Asahi nevű portál információi szerint a sportolók és kísérőik AstraZeneca vakcinát kaptak. A csapat indulása viszont három napot csúszott, mert Ugandában emelkedik a napi fertőzéses esetek száma. Az ausztrál softballcsapat után az ugandai a második küldöttség, amely megérkezett Japánba az olimpiára.
A japánok többsége tart az olimpiától
A szigeországban - ahol a népesség átoltottsága elég alacsony -elég szkeptikusak az olimpiával kapcsolatban, sokan tartanak attól, hogy a járvány újabb hullámát indíthatja be az országba érkező nagy számú külföldi miatt. "A hatóságok elsietve enyhítettek a járványügyi szigoron, ehelyett inkább még keményebb intézkedéseket kellett volna bevezetni" - vélte a japán Kyodo hírügynökség által vasárnap közzétett közvéleménykutatási eredmények szerint az arra válaszolók 50,8 százaléka. Szuga Josihide miniszterelnök csütörtökön jelentette be a járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet feloldását Tokióban, Oszakában és hét további prefektúrában. Pedig a megkérdezettek elsöprő többsége, mintegy 87 százaléka úgy gondolja, hogy a bő egy hónap múlva kezdődő tokiói nyári olimpia következtében tovább fog romlani a vírushelyzet, bő kétharmada pedig azt vallja, hogy az országban túl lassan haladnak az immunizálási programmal. A válaszadók 40,3 százaléka támogatja a nyári olimpiai játékok nézők nélküli lebonyolítását, míg 30,8 százalék szerint teljesen le kellene mondani az eseményt.
Az már hónapokkal ezelőtt eldőlt, hogy külföldi nézők nem lehetnek jelen a játékokon, és valószínűleg a helyiek is csak limitált számban látogathatják majd a sportversenyeket.