Koronavírus: mennyire biztonságos strandra menni?

A strandok újranyitásával sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon mennyire biztonságos dolog manapság a fürdők felkeresése. Kell-e aggódnunk a fertőzésveszélytől, vagy nyugodtan pancsolhatunk kedvünkre?

Május elejétől vidéken feloldották a strandokra vonatkozó korlátozásokat, május 18-tól pedig Budapesten is kinyithatnak a fürdők. És bár sajnos nincs igazán strandidő, fokozatosan egyre több strand fogad már vendégeket - egyelőre a járványügyi szabályoknak megfelelően kizárólag szabadtéri medencékben és a megfelelő távolságtartásra ügyelve.

Tudjuk, hol nem nyaral idén nyáron Míg néhány, az utazók által kedvelt ország akkor is kinyitja határait, ha ott korábban hatalmas pusztítást végzett a koronavírus-járvány, addig vannak olyan kedvelt célpontok, amik eddig viszonylag "kevéssel" megúszták, mégis elzárkóznak a turisták elől. Korábbi cikkünkben összegeztük, mire számíthat az, aki idén nyáron külföldi utazást tervez.

Fontos tudni, hogy a medencékre vonatkozó megkötésnek nem a vízminőséghez van köze. Ernest Blatchley, a WebMD portál által megkérdezett szakértő elmagyarázta, hogy a zárt térben összezsúfolódó emberek, a rosszabb szellőzés és a vendégek által gyakran érintett tárgyak (mint például a kapaszkodók) miatt nagyobb a fertőzésveszély.

Takarítják a Harkányi Gyógy- és Strandfürdő egyik medencéjét 2020. május 27-én.
Takarítják a Harkányi Gyógy- és Strandfürdő egyik medencéjét 2020. május 27-én. Fotó: MTI/Sóki Tamás

És hogy a medencék vize miért lehet biztonságos - még akkor is, ha idegenekkel együtt mártózunk meg benne? Az úszómedencék vízkezelésével immár 20 éve foglalkozó környezetmérnök szerint azért, mert a klór elpusztítja a koronavírushoz hasonló kórokozókat. És bár arra nézve egyelőre nincsenek kutatási adatok, hogy konkrétan a koronavírus hogyan reagál a klórra, de az tény, hogy a hasonló vírusokat inaktiválja.

A strandolásra vágyóknak pedig megnyugtató lehet tudni, hogy a magyarországi fürdőkben szigorúan figyelnek a szabályok betartására, például medencehasználat előtt kötelező a zuhanyozás, kézmosás, amelyet a személyzet folyamatosan kontrollál. A strandok területére ezenkívül kizárólag papuccsal lehet belépni, a medencék vízminőségét pedig kétóránként ellenőrzik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra