A koronavírus-járvány kezdetén mindenki nagy reményt fűzött ahhoz, hogy a nyári nagy melegben csökken a fertőzés terjedése, ám a nyár nem hozott általános megkönnyebbülést. A COVID-19 és az időjárás közötti kapcsolat pedig azóta is viták középpontjában áll.
Mindegy, mekkora a hőmérséklet
Az austini székhelyű Texasi Egyetem kutatói legfrissebb tanulmányukban kimutatták, hogy a hőmérséklet és a páratartalom nem játszik jelentős szerepet az új típusú koronavírus terjedésében. "Az időjárás hatása csekély, ám más tényezőknek, mint például a mobilitásnak, nagyobb szerepük van. A relatív fontosságot tekintve az időjárás az egyik utolsó befolyásoló tényező" - jelentette ki Dev Niyogi, az egyetem professzora.
Ez sokkal jobban befolyásolja a terjedést
A kutatók azt vizsgálták, hogy a koronavírus-fertőzés terjedése és az időjárás milyen összefüggésben volt 2020 márciusa és júliusa között az amerikai szövetségi államokban és megyékben, más országokban és térségekben, illetve világszerte. Vizsgálták továbbá általánosságban az emberi magatartást, és azt nem kapcsolták össze azzal, milyen hatással van rá az időjárás. Kimutatták, hogy az időjárás hatása a vírus terjedésére amerikai megyei szinten kicsi, statisztikailag 3 százalék. Ezzel szemben az emberi magatartás hatása nyilvánvaló volt.
A kutatók megállapítása szerint az utazások és az otthontól való távollét a két legfontosabb tényező volt a koronavírus-járvány alakulásában. Az előbbi statisztikailag 34, míg az utóbbi 26 százalékban befolyásolta a terjedést. A másik két fontos tényező a lakosság (23 százalék) és a városok népsűrűsége (13 százalék).
Ezeket a dolgokat vigyük magunkkal a kórházba, ha koronavírussal diagnosztizáltak - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!