Az Európai Unió (EU) úgy véli, képes lesz elegendő koronavírus elleni oltóanyagot gyártani ahhoz, hogy megvalósítsa a célját, miszerint az európai felnőtt lakosság legalább 70 százalékát július közepéig beoltják. A gyógyszergyártóknak már 53 gyártóüzeme van az unió területén, az év végéig pedig újabb gyártósorokat helyeznek üzembe, így az éves termelési kapacitás el fogja érni a hárommilliárd adagot is. Európában havonta megduplázódik az oltóanyaggyártás - ismertette Thierry Breton.
Gyorsabban kell haladni az oltásokkal
Az uniós tagországokba péntekig már több mint 150 millió adagnyi nyugati vakcinát szállítottak ki, és több mint 120 millió személyt már be is oltottak az új típusú koronavírus ellen a csaknem 450 millió lakosú Európai Unióban. Az uniós bizottság a második negyedévre több mint 400 millió adag oltóanyag beadásával számol, ehhez azonban a tagállamoknak készen kell állniuk az oltási kampányaik felgyorsítására.
Így áll az uniós beszerzés
Az unió ez idáig 6-féle COVID-19 elleni vakcina beszerzéséről írt alá szerződéseket. 400 millió adagot rendeltek a Johnson and Johnsontól, szintén 400 millót az AstraZenecától, 600 milliót a Pfizer-től, 460 milliót a Modernától, 405 milliót a CureVac-tól és 300 millió adagot a Sanofi-GSK-tól. A brüsszeli bizottság arra számít, hogy napokon belül újabb megállapodást tud kötni a Pfizerrel 1,8 milliárd adag oltóanyag leszállításáról a 2021 és a 2023 közötti időszakra.
COVID-oltás: mekkora a vérrög kockázata? Olvassa el a részleteket!