Iránban már 66-ra emelkedett a koronavírus-járvány áldozatainak száma, a fertőzöttek száma pedig 1501-re nőtt. Kína után eddig Iránban haltak meg a legtöbben az új koronavírus miatt. A halottak között van az iráni legfőbb vallási és politikai vezető egyik tanácsadója is. A fertőzöttek között pedig több magas rangú tisztségviselő is van, például Maszúme Ebtekár alelnök, illetve a koronavírus leküzdésére létrehozott kormányzati munkacsoportnak a vezetője, aki egyébként eleinte igyekezett kisebbíteni a járvány jelentőségét, majd maga is megbetegedett.
Próbálnak segíteni a WHO szakemberei
Megérkeztek hétfőn Iránba az Egészségügyi Világszervezet ( WHO ) munkatársai, hogy segítsenek az új koronavírus elleni küzdelemben. A szakembereket szállító gépen mintegy 15 ezer egészségügyi dolgozónak elegendő egészségügyi és védőfelszerelést, valamint mintegy 100 ezer ember diagnosztizálásához szükséges tesztet is küldtek. Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is sürgős egészségügyi segítséget - például laboratóriumi tesztekhez szükséges berendezéseket, védőöltözéket és kesztyűt - küldött Iránba. A három ország mintegy 5 millió eurós - vagyis körülbelül 1,7 milliárd forintos - pénzügyi segítséget is nyújt Teheránnak a WHO és más ENSZ-szervezetek közreműködésével.
Egyébként a napokban az Egyesült Államok is felajánlotta segítségét, de Teherán ezt elutasította. "Nem bízunk az amerikaiak szándékaiban és nem számítunk a segítségükre" - közölte Abbász Muszávi, az iráni külügyminisztérium szóvivője.
Ezért aggódik a WHO
A WHO a dél-koreai, az olaszországi, az iráni és a japán járvány miatt aggódik leginkább - közölte Tedrosz Adamon Gebrejeszusz, a szervezet főigazgatója. Közben újabb országok állították le az Iránból érkező légi járatokat. Tadzsikisztán utasította a légitársaságokat és az utazási irodákat, hogy 35 ország - például az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kína, Japán és Irán - állampolgárai számára ne árusítsanak jegyeket. A légiközlekedési hivatal figyelmeztette a cégeket, hogy ezen országok állampolgárait visszafordítják a határtól. Továbbá a svéd közlekedési hatóság is bejelentette, hogy a koronavírus miatt átmenetileg leállítják az IranAir légitársaság svédországi járatait.
Újabb országokban jelent meg a vírus
Hétfőn már Szaúd-Arábiából is jelentették az első koronavírus-fertőzést. A páciens egy szaúdi állampolgár, aki Bahreinen keresztül érkezett haza Iránból. A fertőzöttet kórházban helyezték karanténba. A tervek szerint mindenkitől mintát vesznek majd, aki érintkezett a beteggel. Vasárnap pedig már Izlandon is észlelték az első koronavírus-fertőzéseket. Itt három ember kapta el a kórt, akik korábban Észak-Olaszországban jártak .
Andorrában egy 20 éves fiatalember az első koronavírus-fertőzött, ő szintén Olaszországból, Milánóból tért haza nemrég. Továbbá Portugáliában is felfedezték az első fertőzötteket. Egy 60 éves férfi Olaszországban, egy 33 éves férfi pedig a spanyolországi Valenciában fertőződhetett meg. Az izraeli egészségügyi minisztérium pedig közölte, hogy regisztrálták az országban a tizedik fertőzöttet, aki egy katonanő. Hivatalos adatok szerint jelenleg több mint 5600 izraeli van jelenleg otthoni karanténban , sokan közülük olaszországi üdülésből tértek haza.
Közben Kínában halálra ítéltek egy férfit, aki február elején halálra késelt két biztonsági őrt egy hatósági útakadálynál, ahol koronavírus-ellenőrzést tartottak. A férfi járművében utazó utas megpróbálta elbontani az útakadályt, hogy tovább tudjanak haladni, ám ezt egy biztonsági őr videóra vette. Az elítélt férfi először a kamerázó őrre támadt, majd leszúrta az annak segítségére siető másik biztonsági őrt is.