Jelenleg az úgynevezett első lépcsős kórházakban folyik a koronavírus -fertőzöttek kezelése. Ha ezekben elfogytak az ágyak, következnek a második, majd harmadik lépcsős kórházak - közölte a kormányfő.
"Ha menni kell, akkor menni kell"
Az egészségügyi dolgozók vezénylésével - szavai szerint a legkényelmetlenebb dologgal - kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, a vezényeltek száma még nem érte el az összes orvos és ápoló egy százalékát sem, tehát még van vezénylési tartalék. Mint mondta, a koronavírus-járvány idején a vezénylés élet-halál kérdés. Ha menni kell, akkor menni kell, mert ha valaki nem megy, vagy nem találunk mást a helyére, aki menne, akkor valaki meg fog halni, mert nem kap ellátást - magyarázta. Hozzátette ugyanakkor, hogy a vezénylés nem lehet napi gyakorlat, tehát az egészségügyi dolgozókat nem lehet ide-oda rángatni. "Jól kell vezetni a kórházakat, jól kell tervezni, és akkor nem kell vezényelni, csak ha baj van" - jegyzte meg Orbán Viktor.
Emelkedik az orvosok fizetése
A kedden megszavazott orvosbéremelést kommentálva Orbán Viktor azt a kérdést tette fel: "mikor, ha nem most?" Elmondása szerint még 7-8 hónapig el fog tartani a koronavírus-járvány, és amíg nincs vakcina, addig nincs "szabadulás". Így az orvosokra óriási teher hárul - mutatott rá. Megjegyezte: a magyar orvosok a világ legjobbjai közé tartoznak, ezért "elszívó hatás" mindig lesz. Véleménye szerint ugyanakkor a tisztességes bérek mellett a kórházak atmoszférája és a tisztességes szakmai előmeneteli lehetőség is szerepet játszik abban, hogy egy orvos megy vagy marad. A béremelés költségvetési hatásáról azt közölte: amit eddig a büdzséből kifizettek, annak biztosan kifizetik legalább a dupláját ezután. "Ez egy 100, de inkább 200 milliárd forintos nagyságrendű összeg" - jelezte.
Egyelőre nem lesz szigorítás
A miniszterelnök arról is szólt, hogy a koronavírus -járvánnyal összefüggésben a mindennapokat érintő szigorításokra egyelőre nem kell számítani, mert a nemzeti konzultációban az a közvélekedés alakult ki, hogy az országnak működnie kell. Tavasszal sikerült jól védekezni, az összefogás önbizalmat adott az embereknek és a kormánynak, és ha összefogunk, akkor együtt újra sikerülni fog anélkül, hogy le kellene állítani az országot - mondta.
Már Magyarországon is gyártják a koronavírus elleni gyógyszert - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!