Koronavírus: nem mindenkinek ajánlott a 3. oltás

Augusztus 1-jétől megnyílik a lehetőség Magyarországon a koronavírus-vakcina harmadik dózisának beadatására. De vajon kinek ajánlott és kinek nem, illetve milyen vakcinát érdemes harmadikkért adni? Szakértő válaszol a sokakat érdeklő kérdésekre.

Ahogy már mi is beszámoltunk róla , a kormány oltási rend nélkül elérhetővé teszi a harmadik oltást. Alapesetben csak négy hónappal a második dózis beadatása után jöhet az újabb adag, de az oltóorvosok eltérhetnek ettől. Az ismétlő oltást is azon a helyen adják be, ahol a korábbiakat. Arról viszont, hogy az érintett melyik vakcinát kapja harmadikként, az oltóorvos dönt. A további részletekről, illetve a negyedik hullámmal kapcsolatos kilátásainkról Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszélt az Indexnek.

A három dózisos védőoltás nem újkeletű dolog, hiszen napjainkban is alkalmazunk olyan vakcinákat, amelyekből három adag kell a védelemhez - ilyen például a kullancs okozta agyhártyagyulladás ellen védő oltás is. A koronavírus -vakcinákkal kapcsolatos klinikai vizsgálatok eredményei mindenki számára ismertek, a harmadik dózisról szóló adatokat azonban jelenleg is gyűjtik a szakértők - ismertette Merkely Béla.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Beoltanak egy nőt a koronavírus ellen. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Vektorvakcinák után az mRNS a legjobb?

Az oltóorvosnak - a páciens általános egészségügyi állapota és kórelőzményei alapján - mindig mérlegelnie kell, hogy milyen koronavírus-vakcinát ad be harmadikként. A Semmelweis Egyetem rektorának elmondása szerint Németországban és az Egyesült Királyságban például AstraZenecára Pfizert adnak, és fordítva. "Amit nem tanácsolok, hogy vektoralapú vakcinák esetében a harmadik oltás is vektoralapú legyen, mert nagy valószínűséggel a harmadik vektoralapú oltás esetében már a vektorvírus ellen kezd védekezni a szervezet, így az oltás nagy valószínűséggel nem lesz hatásos. Ezért az a javaslat, hogy az mRNS-oltással rendelkezők vektorvakcinát kapjanak, és fordítva" - magyarázta Merkely, megerősítve, hogy erről mindig a házi- vagy kezelőorvos dönt.

Nem mindenkinek ajánlott

COVID-19: a fiatalabbak szervezetére is veszélyes - kattintson!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakértő szerint leginkább annak szükséges a harmadik oltás, akinek gyenge az immunrendszere. Példaként említette a kemoterápiában részesülő onkológiai betegeket . A rektor ezzel szemben a várandós nőknek egyáltalán nem javasolja a harmadik dózis beadatását, ehhez ugyanis még elég kevés adat áll rendelkezésre. Azonban nem a harmadik, hanem az első két oltás felvétele az igazán fontos, mégpedig azért, mert már Magyarországon is megjelent a jóval fertőzőbb delta variáns, amely könnyebben megbetegíti azokat, akik nincsenek beoltva. "Ez sokkal fontosabb, mint egy életerős harmincéves harmadik oltása" - fogalmazott a rektor.

Mire számíthatunk a 4. hullámmal kapcsolatban?

A szakember szerint sokan tartanak a koronavírus-járvány negyedik hullámától, amely már most számos országban pusztít. "Én továbbra is úgy gondolom, hogy jellemzően ennek azok lesznek kitéve, akik nem kérték az oltást" - mutatott rá. Véleménye szerint most az a legfontosabb feladat, hogy újra és újra felhívják az első két oltás fontosságára azok figyelmét, akik nem kértek belőle, vagy akik csak az első adagot kérték a védettségi igazolvány reményében. Az átoltottság további növelésével Merkely szerint elkerülhetnénk a negyedik hullámot, vagy legalább azt, hogy a korábbi járványhullámokhoz hasonló erővel robbanjon be és ugyanolyan szigorú intézkedéseket kelljen bevezetni.

A 12 éven aluli gyermekek új típusú koronavírus elleni védelmével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, hogy ősszel, vagy legkésőbb az idei év végére már talán elérhetővé válik az úgynevezett junior-vakcina, amelyet a 40 kilogramm alatti gyerekek immunizálására használhatnak majd. Ez jellemzően az eredeti dózis fele vagy negyede lehet.

Koronavírus: megnyugtató hírek a hazai helyzetről - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.