A járvány kitörése óta világszerte hiánycikké váltak az orvosi maszkok , a készleten lévő védőfelszerelések ára pedig rövid idő alatt a többszörösére nőtt. A fő probléma, hogy ezek a termékek egyszer használatosak, egy ápoló pedig akár tucatnyit is elhasznál egyetlen nap alatt. Izraeli kutatók erre találtak megoldást: olyan innovatív koronavírus elleni arcmaszkot fejlesztettek, amely képes önmagát fertőtleníteni.
Leforrázza a vírusokat a felületéről
Az Izraeli Műszaki Egyetem (Technion) honlapján is bemutatott maszk belsejét egy speciális szénrostréteggel látták el, amely "leégetheti" felszínéről a kórokozókat. A fertőtlenítés a szénrostrétegben keletkező hőn alapul: a maszkot kétamperes árammal melegítik fel olyan hőfokra, amely már elegendő a napközben felhalmozódott vírusok megsemmisítéséhez. Egy rövidebb töltési időt követően az eszköz már készen is áll az újabb használatra. Ehhez komolyabb eszközre sincsen szükség, a kutatók a maszk prototípusát egy egyszerű mobiltelefon-töltőről működtették.
A Technion szerint az ilyen hatékony és innovatív eszközök segíthetik az országokat a maszkhiány leküzdésében a koronavírus-járvány idején. Számításaik szerint csak az Egyesült Államokban 3,5 milliárd maszkra lenne szükség, vagyis nagyjából a százszor annyira, mint amennyi jelenleg az országban rendelkezésre áll.
Három hónapig várta a kórházban a hűséges kutya koronavírusban elhunyt gazdáját. A ragaszkodó ebről az nlc.hu cikkében olvashatunk többet.