Koronavírus: őssejtekkel gyógyítható?

Az őssejtkezelés technológiájának alkalmazását vizsgálják a kínai kutatók. Úgy vélik, a terápia hatékonyan bevethető a koronavírusos betegek kezelésénél.

A tudósoknak eddig 4 súlyos állapotban lévő beteget sikerült kigyógyítaniuk a koronavírus-fertőzésből az őssejtterápia segítségével. A pácienseket azóta már kiengedték a kórházból, a különleges kezelés klinikai vizsgálatait pedig folytatják a szakemberek.

koronavírus, koronavírus-járvány, koronavírus-fertőzés, koronavírus-fertőzés kezelése, őssejtterápia,
Már négy koronavírusos beteget gyógyítottak meg az új módszerrel. Fotó: Getty Images

A terápia lényege

A járványt okozó új koronavírus két törzse is terjed az emberek között - olvassa el a részleteket!

A kutatók jelenleg a súlyos állapotú koronavírusos betegekre fókuszálnak. Úgy vélik, a páciensek állapotromlását vagy halálát egy gyulladásos roham okozza, amelynek során a gyulladás miatt túlzottan aktiválódik az immunrendszer. Ez tüdőkárosodást és légzésgyengülést okozhat, de egyes betegeknél akár légzéselégtelenség is felléphet. "A tüdő gyulladása és sérülése áll az őssejtkezelés középpontjában" - hangoztatta Csuo Vej, a kínai nemzeti őssejtkutató program vezetője. Mint mondta, a tüdőszövetek károsodása halálos lehet, az őssejtterápia azonban segíthet helyreállítani ezt a károsodást.

A koronavírusos betegek kezeléséhez a kutatók jelenleg három őssejttípust alkalmaznak: a mesenchymálist, az embrionálist és a tüdő őssejtjeit. Az ezekből készített szert a tüdőbe fecskendezik be. Az őssejtek ezután javíthatják az immun mikrokörnyezetet a tüdőben, valamint csökkenthetik a gyulladás okozta tüdőelégtelenség kockázatát.

Az őssejtek titka

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az őssejtek titka egyébként abban rejlik, hogy képesek az önmegújulásra, valamint arra, hogy sejtosztódással differenciálódjanak a szervezet speciális funkciót ellátó sejtjeivé, például vér-, tüdő- vagy szívsejtekké. Az őssejtterápiát ezért már számos betegség ellen bevetették: használták már például a H7N8 madárinfluenza idején is.

A technológia széles körű használata azonban még a távoli jövő a koronavírusos betegek esetében - figyelmeztettek a kutatók. Az ilyen típusú új szereknek vagy terápiának biztonságosságát és hatékonyságát ugyanis klinikai tesztek során is igazolni kell.

A kínai kutatók közben már azt is azonosították, hogyan fertőz a koronavírus. Ez a felfedezés felgyorsíthatja a kór ellen bevethető gyógymódok kifejlesztését. A további részletekért olvassa el az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.