Szerbiában nem hoznak diszkriminatív intézkedéseket azokkal szemben, akik nem akarják beoltatni magukat a COVID-19 ellen, viszont szeretnék megjutalmazni azokat az állampolgárokat, akik felelősségteljesen viselkednek - fogalmazott Aleksandar Vucic szerb államfő. A nyugdíjasoknak kifizetett 30 euró - csaknem 11 ezer forint - értékű támogatáson felül így minden 16 év feletti állampolgár, aki már beoltatta magát vagy május végéig felveszi valamelyik védőoltást, 25 euró értékű jutalomban részesül, beleértve a nyugdíjasokat is. Egy hátránnyal azonban mégiscsak számolniuk kell azoknak, akik nem oltatják be magukat: ők ugyanis nem kaphatnak fizetett betegszabadságot, ha megfertőződnek.
Oltással nincs karantén és kötelező teszt
A holland sajtó arról tájékoztatott, hogy Hugo de Jonge holland egészségügy miniszter szerint országának még május folyamán meg kell vitatnia a koronavírus elleni beoltottságot igazoló dokumentum bevezetésének lehetőségét. Ezt a nyári utazások zavartalanságának biztosítása, valamint rendezvények biztonságos megtarthatósága indokolja. Az igazolás lehetővé tenné egyebek mellett azt is, hogy a hazatérők, illetve a Hollandiába utazók mentesüljenek a jelenleg érvényes, tíznapos karantén- és tesztelési kötelezettségek alól. A miniszter szerint azonban az oltási igazolások hatálybalépése előtt meg kell győződni arról, hogy az oltottak lehetnek-e vírushordozók a védettség ellenére. Közben kiderült az is, hogy a hollandiai vendégmunkások több mint fele nem rendelkezik az országban bejelentett lakóhellyel, így nem részesülhetnek állami támogatásokban, és a koronavírus elleni oltást sem kaphatják meg Hollandiában.
Nem mindenhol kivételeznek az oltottakkal
A koronavírus-járvány megfékezése érdekében bevezetett intézkedések nemrégiben bejelentett, fokozatos feloldása mellett Belgium nem tervezi, hogy kedvezményeket biztosít a beoltottak számára. Sajtóbeszámolók szerint Alexander De Croo belga miniszterelnök azt nyilatkozata, hogy Belgium "nem engedheti meg", hogy hátrányos megkülönböztetés érje azokat, akik még nem kaphatták meg a koronavírus elleni védőoltást. Mint mondta, az oltási igazolványok bevezetése nagyon érzékeny terület, mert még nem mindenkinek volt esélye beoltatni magát. A beoltottság épp ezért nem biztosíthat megkülönböztetést senki számára - szögezte le.
Felgyorsítják az oltási kampányt
Új rendszert tesztelnek Szlovéniában, hogy felgyorsítsák az oltási kampányt az országban - jelentette be Jelko Kacin, a szlovén nemzeti oltási program koordinátora. A nemzeti platformnak nevezett operációs rendszer olyan programokkal rendelkezik majd, amelyek átfogó betekintést nyújtanak az oltottak és az oltandók nyilvántartásába. Szlovéniában jelenleg az 50 és 60 év közöttieket oltják, és eddig minden ötödik állampolgár megkapta az új típusú koronavírus elleni védőoltás első adagját. Ahhoz, hogy a nyár elejéig sikerülhessen beoltani a lakosság több mint felét, naponta 20-30 ezer embernek kellene megkapnia valamelyik vakcinát.
A francia kormány is az oltási kampány felgyorsításának hatásaiban bízik. Naponta több mint félmillió francia kapja meg az oltást az 55 éven felettiek közül, a krónikus betegségben szenvedőknek pedig már nem kell orvosi igazolást bemutatniuk az oltóközpontokon, hanem szabadon kérhetik a vakcinát, életkori korlátozás nélkül. Itt eddig a felnőtt lakosság 31,3 százaléka kapta meg az első vakcinadózist, 13 százalékuk pedig mindkét adagot, de a szakemberek szerint ez még kevés ahhoz, hogy garantálni lehessen a vírus terjedésének tartós csökkenését a korlátozások megtartása nélkül. Közben Németország újabb napi rekordot állított fel: egy nap alatt csaknem 1,1 millió adagot adtak be az új típusú koronavírus ellen védő oltásból.
Védettségi igazolvány nélkül a nyarat sem élvezhetjük - olvassa el a részleteket!