Az államfő, Emmanuel Macron szerda este ágazatonként és régiónként bevezetendő intézkedéseket vetített elő. Ez alapján arra lehet következtetni, hogy a franciák egy ideig még nem hagyhatják el azt a régiót, ahol a karantén két hónapját töltötték. A köztársasági elnök azt szeretné, ha a május 11-én lejáró karantént felváltó óvintézkedésekről mindenekelőtt helyi szinteken születne döntés a polgármesterek és a prefektusok közti egyeztetések nyomán, ugyanis nem egyforma a járványszint az ország különböző területein. Arról viszont már döntöttek, hogy fokozatosan visszatérnek majd a tanulók az iskolákba. A maszkviselés pedig valószínűleg kötelező lesz a tömegközlekedési járműveken, hogy megelőzzék a koronavírus esetleges terjedését.
A szülőkre bízzák a döntést
A koronavírus elleni védekezés szempontjából elsőbbséget élveznek a legkisebbek, akik még nem önállóak, valamint a hátrányos helyzetű gyerekek, de senkinek sem lesz kötelező az iskolába járás - erről a szülők dönthetnek önkéntes alapon. Azaz azokban a családokban, ahol megoldható, folytathatják a diákok az otthonról tanulást - közölték.
A párizsi Pasteur Intézet tanulmánya szerint egyébként a franciák alig hat százaléka esik majd át a koronavírus-fertőzésen a kijárási korlátozások május 11-re tervezett végéig, ami nagyon alacsony szint ahhoz, hogy további óvintézkedések nélkül ne érje egy második hullám az országot. A betegség két fő gócának számító Elzászban és a Párizs közeli Ile-de-France régióban az arány 12 százalék körül lesz, de az ország más részein alig pár százalékos.
Eltérő vélemények a maszkviselésről
Az FFP2 típusú és a sebészi maszkokat továbbra is az egészségügyi dolgozóknak tartják fent a hatóságok, és a kormány továbbra is csak javasolja a lakosság számára a maszkviselést, valamint minden egyéb, koronavírus elleni védekezési módot - például a rendszeres kézfertőtlenítést és a társadalmi távolságtartást. A kormányfő arra ösztönözte a polgármestereket, hogy tömegesen vásároljanak lakossági felhasználására maszkokat, de ne tegyék kötelezővé, hanem ajánlásként osszák szét a lakosságnak. A nemzeti orvosi akadémia azonban azt kérte a kormányzattól, hogy tegye kötelezővé a maszkviselést, mert a szakemberek véleménye szerint az ajánlás nem elég.
Miért tartjuk be nehezen a szabályokat? A válaszért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!