Romániában május 15-én kezdték feloldani a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt szigorú óvintézkedéseket, amikor a rendkívüli állapotot veszélyhelyzet váltotta fel. Az egészségügyi hatóságok szerint az első "szabad hétvége" és a kijárási korlátozások enyhítése nyomán megtorpant ugyan az újabb fertőzések csökkenése, de nem kezdett tartósan növekedni az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma.
Az államfő ezért ma a kormányfővel és a koronavírus-járvány elleni védekezésben érintett miniszterekkel tanácskozott az óvintézkedések következő szakaszáról - számolt be a maszol.ro portál. A megbeszélésen pedig döntöttek arról, hogy a következő enyhítéseket vezetik be június 1-jétől:
- Kinyithatnak a vendéglők és kávézók teraszai, de az asztalokat legalább 2 méter távolságra kell elhelyezni egymástól. Továbbá egy asztalnál nem foglalhat helyet 4-nél több személy (kivéve a családtagokat, egy háztartásban élőket)
- Megnyithatnak a szabadtéri strandok, de itt is be kell tartani a kötelező biztonsági távolságot (vagyis a napozó ágyak nem lehetnek túl közel egymáshoz)
- Nem lesz szükség saját felelősségre kitöltött nyilatkozatra a lakhely szerinti település elhagyásához.
- Engedélyezik a szabadtéri előadásokat, legfeljebb 500 fős közönség részvételével, ülőhelyekkel, a fizikai távolság és a higiéniai előírások betartásával.
- Újraindul a nemzetközi közúti és vasúti személyszállítás.
- ismét lehet szabadtéri sportrendezvényeket szervezni, egyelőre csak egyéni sportágakban, illetve azokban a csapatsportágakban, amelyekben elkerülhető a versenyzők testi érintkezése.
- A nyolcadik osztályosok évzáró vizsgáját az eredeti terveknek megfelelően megtartják
A szájat és orrot eltakaró maszk kötelező viselése a zárt közösségi terekben és a tömegközlekedési járműveken továbbra is érvényben marad. Emellett az államfő figyelmeztetett mindenkit, hogy a járvány még nem ért véget, az elmúlt 24 órában újabb 200 fertőzöttet diagnosztizáltak az országban.
A koronavírus az élet szinte összes területét érinti, ezért nem csoda, hogy sokan már azon gondolkodnak, mit és hogyan kellene változtatni, hogy a hétköznapi életünkbe minél kevésbé szóljon bele a következő járvány. Az nlc.hu a service design területén jártas szakembereket kérdezett erről.