Koronavírus: szakértők ekkorra várják a vakcinát

A vakcinafejlesztés területén dolgozó szakértők szerint nem valószínű, hogy 2021 ősze előtt széles körben elérhetővé válna egy hatásos védőoltás az új típusú koronavírus-fertőzéssel szemben - derült ki egy friss észak-amerikai felmérésből.

Mikor kerülhet leghamarabb a hazai gyógyszertárakba egy hatásos koronavírus elleni vakcina? Részletek itt.

"Az általunk megkérdezett szakértők előrejelzése általában véve kevésbé optimista, mint az Egyesült Államok kormányzata által korábban felvázolt forgatókönyv, amely 2021 elejére becsüli a vakcinafejlesztés végét. Véleményük szerint a mindenki számára elérhető oltás legjobb esetben is jövő nyárra várható, de fenntartják annak lehetőségét, hogy a folyamat végül 2022-ig is elhúzódik majd" - mutatott rá az intézmény közleményében Jonathan Kimmelman, a montreáli McGill Egyetem orvosbiológiai etikai kutatóegységének vezetője. Kimmelman és kollégái 2020 júniusának végén 28 olyan - zömében kanadai és amerikai - akadémikus véleményét mérték fel a témában, akik átlagosan mintegy 25 éves tapasztalattal rendelkeznek már a területen.

Szakértők szerint túl korai a jövő elejére várni egy hatékony és biztonságos koronavírus-vakcinát
Szakértők szerint túl korai a jövő év elejére várni egy hatékony és biztonságos koronavírus-vakcinát. Fotó: Getty Images

A válaszokból kiderült, hogy számos szakértő szerint nem elképzelhetetlen, hogy akár több oltás is elbukik majd, mielőtt egy valóban biztonságosan alkalmazható készítmény birtokába jutna az emberiség. A megkérdezett szakértők egy a háromhoz becsülik annak valószínűségét, hogy az elsőként megjelenő vakcina biztonságával kapcsolatban aggályok merülnek majd fel, miután elkezdik nagyobb tömegeken alkalmazni. Ezen felül 40 százalékos esélyt látnak arra, hogy az első nagyszabású tanulmány nem támasztja majd alá a védőoltás hatékonyságát a fertőzés és az általa okozott COVID-19 megelőzésében.

Mikorra készülhet el a vakcina?

A felmérés során arra kérték a szakértőket, hogy alkossanak meg egy valószínűsíthető forgatókönyvet, belefoglalva a vakcinafejlesztés három fontos mérföldkövét. Ezen belül is minden mérföldkő esetében meg kellett határozniuk a legoptimistább, a legvalószínűbb és a legpesszimistább becslésüket. Mindezek alapján az alábbi átlagokat lehetett kimutatni a válaszokból.

Mikor lesz elérhető egy vakcina a lakosság számára az Egyesült Államokban és/vagy Kanadában?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  1. Leghamarabb 2021 júniusában.
  2. Legvalószínűbb, hogy 2021 szeptember-októberében.
  3. Legkésőbb 2022 júliusában.

Mikor születik meg az első olyan tanulmány, amely legalább ötezer résztvevő adatai alapján nyújt információt a vakcina hatásosságával és biztonságosságával kapcsolatban?

  1. Leghamarabb 2020 decemberében.
  2. Legvalószínűbb, hogy 2021 márciusában.
  3. Legkésőbb 2021 júliusában.

Mikor lesz elérhető egy vakcina azok számára az USA-ban és/vagy Kanadában, akik kockázati csoportba tartoznak a fertőzés szempontjából?

  1. Leghamarabb 2021 februárjában.
  2. Legvalószínűbb, hogy 2021 március-áprilisában.
  3. Legkésőbb 2021 decemberében.

"Tanulmányunkban úgy találtuk, hogy a szakértők között javarészt egyetértés van a SARS-CoV-2 elleni védőoltás fejlesztésének időbeli elhelyezéséről. Bár ez nincs összhangban a sokkal optimistább kormányzati előrejelzéssel, ugyanakkor így is tükrözi a kutatók közkeletű álláspontját, miszerint a mostani fejlesztés gyorsabb ütemben zajlik, mint a korábbi védőoltások esetében" - magyarázta Stephen Broomell, a Journal of General Internal Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője, a pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem docense.

"Ha ilyen tendenciában rohanunk gyorsvonatként a vesztünkbe, akkor az egészségügyi kapacitásainkat nagyon gyorsan ki fogjuk meríteni, és baj lehet belőle" - véli Jakab Ferenc virológus. Minderről részletesen olvashat társoldalunk, az nlc.hu cikkében .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.