Massachusettsi kutatók két vakcina, így az amerikai Pfizer gyógyszergyártó cég és a német BioNTech biotechnológiai vállalat által közösen kifejlesztett Comirnaty , illetve az amerikai Moderna gyógyszergyártó cég oltóanyagának hatását vizsgálták várandós és szoptató nők körében. Eredményeiket az American Journal of Obstetrics and Gynecology című folyóiratban tették közzé. Bár a kutatásba csupán 131 nőt vontak be, a tanulmány a kis létszám ellenére is nagyon fontos információkkal szolgál - írta meg közös cikkében a The Conversation oldalán Catherine Thornton és April Rees, a Swansea-i Egyetem két immunológus kutatója.
Jobb a vakcina, mint a fertőzés
A vizsgálatban 84 terhes nő, 31 szoptató kismama, valamint a kontrollcsoport tagjaként 16 nem terhes és nem szoptató nő vett részt. Mindegyikük megkapta az említett két vakcina valamelyikének teljes oltássorozatát. Minden oltás után vérmintát vettek tőlük, akárcsak a második adag beadása után hat hét elteltével. A vérminták segítségével tudták meghatározni és megfigyelni a résztvevők szervezetének antitestválaszát az oltóanyagra. Az eredmények mindhárom csoport tagjai esetében erős, továbbá az idő, pontosabban az oltássorozat előrehaladtával egyre erősödő immunválaszt mutattak ki.
A kutatók ezt követően olyan nőknél mért antitestválasszal is összehasonlították az adatokat, akik természetes úton estek át új koronavírus (SARS-CoV-2) okozta fertőzésen . Ebből kirajzolódott, hogy a vakcináció révén elérhető védettség messze meghaladja a lezajlott fertőzés által kiváltott immunválasz szintjét.
A babák is kapnak védelmet
Fontos érv a várandós vagy szoptató nők beoltása mellett, hogy a szervezetükben termelődő antitesteket a méhlepényen, illetve az anyatej közvetítésével gyermekeiknek is át tudják adni. Ezt nevezzük passzív immunitásnak, amely védelmet nyújt az újszülöttek számára a fertőző betegségekkel szemben, amíg a saját immunrendszere kellően ki nem fejlődik. A többi között ezért is biztatják például számos országban arra a várandósokat, hogy oltassák be magukat influenza vagy szamárköhögés ellen.
Miután a tanulmányba bevont nők gyermekei megszülettek, a kutatók minden esetben mintát vettek a köldökzsinór véréből is, és azokban kivétel nélkül ki lehetett mutatni SARS-CoV-2 elleni antitestek jelenlétét. Ebből arra lehet következtetni, hogy a beoltott anyák a magzatnak is átadják a vírusspecifikus antitesteket - összhangban azzal, amit a természetes fertőzéssel kapcsolatos vizsgálatokból eddig is tudni lehetett. Ezen felül az anyatejből is kimutattak antitesteket a kutatók, azaz a passzív immunitás a szoptatás időszakában is kialakítható.
Mikor a legjobb beoltani a várandósokat?
A tanulmány eredményei szerint nem befolyásolta érdemben az antitestek szintjének alakulását, hogy melyik trimeszterben oltották be a terhes nőket. A köldökzsinórból vett vérminták vizsgálata viszont alátámasztotta, hogy a minél erőteljesebb passzív immunitás szempontjából fontos szerepe van az oltássorozat második adagjának. Magyarán javasolt lehet úgy időzíteni, hogy a kismama megkapja a vakcina mindkét dózisát még a szülést megelőzően, így biztosítva a lehető legbiztosabb védelmet az újszülött számára.
Immár Magyarországon is kérhetnek COVID-19 elleni védőoltást a kismamák, mi több, a Semmelweis Egyetem külön oltópontot hozott létre számukra - írtuk meg múlt pénteken. Hétfői értesüléseink szerint szoptatós anyukákat azonban egyelőre mégsem oltanak be.