A koronavírus-járvány szerb áldozatainak valós számát Predrag Kon szerint majd csak a statisztikai adatokból lehet látni. Akkor majd kiderül, éves szinten mennyivel nőtt meg a halottak száma az átlagoshoz képest.
Legalább 10 napos zárlatot szeretnének
A járványkezeléssel megbízott válságstáb egészségügyi végzettséggel rendelkező tagjai egyébként azt szeretnék elérni, hogy legalább tíz napra mindent bezárjanak az országban, ezzel ugyanis csökkenhetne az átfertőződés esélye. Ám várhatóan ezt a javaslatukat ismét elutasítják. Pedig az országban jelenleg nagyon rossz a koronavírus-helyzet, óriási számban betegednek meg az emberek, rengetegen kerülnek kórházba súlyos tünetekkel. Sajnos sokan ezek ellenére sem tartják be az elővigyázatossági intézkedéseket és a védőoltást is elutasítják.
Ukrajnában további romlás várható
Ukrajnában még tovább emelkedik az új koronavírus-fertőzöttek napi száma. Ihor Kuzin országos tisztifőorvos - aki egyben az egészségügyi miniszter helyettese - kijelentette, hogy még csak a jelenlegi hullám elején tartanak az országban. A tetőzést október végére, november elejére prognosztizálja az egészségügy tárca.
Az új megbetegedések száma a régiók többségében meghaladja a megengedett mértéket, ezért nem kizárt, hogy a közeljövőben újabb megyék kerülnek a vörös, azaz a legszigorúbb járványhelyzeti besorolásba. Hétfőtől öt megye - Herszon, Donyeck, Odessza, Dnyipropetrovszk és Zaporizzsja - van ebben a kategóriában, de a mutatók alapján Luhanszk, Szumi és Zsitomir megyék is hamarosan átkerülhetnek. Már csak hat megye - köztük Kárpátalja - van a jelenlegi legenyhébb, sárga besorolásban, a főváros, Kijev pedig már átkerült az eggyel nagyobb kockázatot jelző narancs kategóriába, amelyben még 13 megye van.
Kuzin kijelentette, hogy az öt megye vörös kategóriába sorolása elsősorban a lakosok oltással kapcsolatos, "komolytalan hozzáállása" miatt vált szükségessé. "Most minden állampolgár választhat: vagy felveszi az oltást, vagy továbbra is a szigorú járványszabályok rendszerében él" - hangsúlyozta. Emlékeztetett arra, hogy mindenkinek be kell tartania Ukrajnában a kötelező maszkviselést a zárt nyilvános helyeken, az oltottaknak és a COVID-19 -ből felépülteknek is.
Romániában több mint ötszörösére emelkedett az oltási hajlandóság az utóbbi egy hónapban, amióta a kormány bejelentette, hogy belföldön is bevezeti az uniós védettségi igazolvány használatát.