Többen nem tartják be a karantén szabályait, volt olyan hatósági házi karanténba rendelt ember, akit egy vendéglátóhelyen talált meg a rendőrség. Ez szabálysértésnek minősül, míg, ha valaki bizonyítottan fertőző beteg és úgy szegi meg az elzárás szabályait, vagy valaki fertőző beteg látogatásának tilalmát szegi meg, az bűncselekményt követ el - minderről Lakatos Tibor rendőrezredes, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője beszélt szokásos délutáni tájékoztatóján.
Jelenleg 919 magyar állampolgár van hatósági házi karanténban, oda való bekerülésükkel egyidejűleg pedig a rendőrség informatikai rendszerébe is bekerültek, így a helyileg illetékes szerv tudja ellenőrizni, hogy betartják-e a szabályokat - mondta Lakatos Tibor rendőrezredes. A vezető megerősítette a tegnap este és ma reggel bejelentett új koronavírus-fertőzöttek számát (összesen 7 fertőzött), valamint annak a 75 éves betegnek a halálhírét, amiről már mi is beszámoltunk .
Egyelőre nincs járványgóc
Minden újonnan diagnosztizált betegnél megtörtént a teljes kontaktkutatás és a lehető legszélesebb körben végezték el a szűrést és a mintavételt. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: bár az esetek száma megnőtt, nem beszélhetünk gócpontokról, a betegek nagy része Budapesthez kötődik, az új betegek állapota kielégítő, csak a korábban diagnosztizáltak közül vannak intenzíven néhányan. A rendőrezredes azt is bejelentette, elkezdődik a járványügyi mobilkórház építése Kiskunhalason, amit akkor terveznek használni, ha a jelenlegi kapacitások jelentősen csökkennek.
A Jahn Ferenc kórházban is kezeltek napokig egy fertőzöttet
A Magyar Hang újságírója a tájékoztatón osztotta meg értesüléseiket: a Jahn Ferenc kórházban a napokban kezeltek egy beteget, akiről később, már csak az intenzív osztályon mutatták ki, hogy koronavírus-fertőzött. A lap úgy tudja, hogy számos egészségügyi dolgozó lehet érintett. Erre válaszul Lakatos Tibor közölte, azok az egészségügyi dolgozók , akik igazoltan koronavírusos beteggel kerülnek kapcsolatba, karanténba kerülnek, általában a saját munkahelyükön jelölik ezt ki számukra, ott figyelik meg őket. "Volt ilyen eset a Jahn Ferenc kórházban is" - ismerte el.
A tájékoztatón részt vett a kommunikációért felelős akciócsoport vezetője, Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár is, aki részvétét fejezte ki a kormány nevében az elhunyt 75 éves beteg családjának. A politikus az egyéni felelősség fontosságát hangsúlyozta a járvány terjedésének lassításában. Mint mondta, a saját, a családunk és barátaink érdekében be kell tartanunk az egészségügyi előírásokat, és az operatív törzs javaslatai alapján a kormány által hozott rendelkezéseket. Hangsúlyozta, minden szükséges védőfelszerelés, eszközbeli és anyagi erőforrás rendelkezésre áll a járvány elleni védekezéshez.
Pintér Sándort is tesztelték
Tájékoztatott továbbá Pintér Sándor, belügyminiszter vizsgálatáról is, mivel a politikus a napokban egy olyan marokkói politikussal találkozott, akiről később bebizonyosodott, hogy koronavírus-fertőzött. Ennek apropóján Pintért is a szokásos protokollnak vetették alá, mintát vettek tőle és megkezdődött a kontaktkutatás is. Kovács elmondta, a belügyminiszteren illetve a minisztérium érintett munkatársain túl hasonló intézkedésekre volt szükség a Külügyminisztériumban, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM) is, mivel ott is megfordult a marokkói politikus. Hangsúlyozta, mindenki fegyelmezetten betartja az utasításokat.
Újságírói kérdésre válaszolva, a Magyar Orvosi Kamara által megfogalmazott javaslatcsomagot politikai lépésnek minősítette, amelyre most nincs szükség. Hozzátette: ezeket a javaslatokat az operatív törzs már megvitatta korábban.
Nézze meg társportálunkon, az nlc.hu-n , hogy csaptak le a rendőrök arra a vloggerre, aki Budapest lezárásáról álhírezett.