A koronavírus eredetének vizsgálatára az év elején Kínába látogató nemzetközi misszió (tagjai között 17 nemzetközi és 17 kínai szakértővel) nem jutott konkrét következtetésre, és négy lehetséges forgatókönyvet hagyott nyitva. Ezek közül a legvalószínűbbnek azt tartják, hogy a vírus egy közvetítő faj révén terjedt át az emberre, elsőként valószínűleg 2019 őszén, a közép-kínai Vuhanban.
"Miközben a közös jelentésben a szakértők rendkívül valószínűtlennek ítélték, hogy a vírus laboratóriumból szabadult el, a WHO csütörtöki közlése szerint különös figyelmet fordítanak majd a laboratórium-elméletre " - mutatott rá Ma Csao-hszü kínai külügyminiszter-helyettes.
Továbbra is kutatnak
A pekingi vezetőség úgy fogalmazott, hogy a vírus eredetét kutató vizsgálatok új szakaszával kapcsolatos kezdeményezés nem a Vuhanban nemzetközi és kínai kutatók által közösen folytatott vizsgálat megállapításain alapul. Mint Ma mondta, a kínai fél soha nem ellenezte a vírus eredetét kutató vizsgálatokat, sőt a kezdetektől támogatta és a továbbiakban is részt fog venni az ezt célzó tudományos munkában. "Kína azon lesz, hogy átültesse a gyakorlatba az országba látogató nemzetközi szakértők és kínai kollégáik közös javaslatait, különös tekintettel az eddig végzett kutatások kiegészítésére irányuló, további vizsgálatokra" - tette hozzá.
A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság egyik tisztségviselője arról is beszélt, hogy a világ több pontján, például Olaszországban, az Egyesült Államokban és Franciaországban találtak már bizonyítékot arra, hogy a koronavírus már 2019 végén jelen volt. Így a jövőben Kínán kívül is folytatni kell a vírus eredetét célzó kutatásokat.
Egyre növekvő keresletről számolt be a hazai maszkpiac a járvány alatt. Egy közvélemény-kutatásnak hála már azt is látjuk, hogy fejenként hány forintot költöttünk ezekre a védőeszközökre. Összegyűjtöttünk néhány maszkhasználattal kapcsolatos, meglepő tényt. Itt olvassa el az írást!