A világ egyre kétségbeesettebben próbálja megakadályozni, hogy a koronavírus-járvány az eddigieknél is nagyon károkkal járjon. Emiatt aztán a kormányok olyan oltóanyagok kifejlesztését is támogatják, amelyek nem nyújtanak teljes védelmet, csupán a COVID-19 nevű betegség legsúlyosabb következményeit akadályozzák meg - írta meg a napi.hu a Fortune cikke alapján.
Túl sokat várunk
Jól hangzik az az elképzelés, hogy ősszel már elindulhat a vakcinagyártás és a tömeges oltás, így aki megkapja az oltóanyagot, annak már nem kell többé aggódnia a koronavírus-fertőzés miatt. A valóság azonban nem ennyire fényes. Az egyik vakcinafejlesztés vezetője, Robin Shattock például úgy nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy bár a végső cél valóban az, hogy a védőoltásokkal teljesen megállítsák a koronavírus terjedését és megelőzzék a megbetegedéseket, ám az elsőként elkészülő oltóanyagok ezeket az elvárásokat valószínűleg nem tudják majd teljesíteni. A szakértő szerint már egy olyan védőoltásnak is örülni kell, amellyel legalább az életveszélyes állapottal járó, súlyos megbetegedés megakadályozható lenne.
Néhány fejlesztés alatt álló vakcina már az emberi tesztelés szakaszában van. Tehát arra számíthatunk, hogy hamarosan lesz a kezünkben olyan oltóanyag, amely a koronavírus okozta súlyos betegségtől megvédenek minket - magától a megfertőződéstől azonban nem. Ezek a védőoltások tehát kétségtlenül sok ezer életet megmenthetnek majd, azonban fenn áll a veszélye, hogy az emberek nem lesznek tudatában annak, hogy ugyanúgy elkaphatják és továbbadhatják majd a fertőzést akkor is, ha beoltatják magukat. Ráadásul az új típusú koronavírus egyik jellemzője éppen az, hogy a tünetmentesek is terjeszthetik. Ha tehát az oltással megelőzzük a figyelmeztető tünetek kialakulását, akkor még gyorsabban terjedhet majd a kór.
Mitől hatékony egy vakcina?
A védőoltásoknak két típusa van. Az egyikhez legyengített vírust használnak, ami antitestek, vagyis ellenanyag termelésére ösztönzi a szervezetünket. A kínai Sinovac Biotech például ilyen oltóanyagot fejlesztett ki az új koronavírus ellen , és a majmokon végzett kísérletek biztató eredménnyel zárultak. Az Oxfordi Egyetemen és több másik helyen azonban új módszerrel kísérleteznek. Ennek lényege, hogy a koronavírus génjeit egy ártalmatlan vírussal együtt viszik be a szervezetbe. Ez is védekezési reakciót vált ki az immunrendszerből.
“A vakcina akkor is sikernek tekinthető, ha elhárítja a koronavírus-fertőzést, és akkor is, ha a legkomolyabb tüneteket szüntetni meg” - véli Pascal Sriot, az AstraZeneca vezérigazgatója. Ez az a cég, amely az Oxfordi Egyetemen kifejlesztett oltóanyag több 100 milliós értékesítéséről kötött szerződést az Európai Unióval. A védőoltást már engedélyezte egy független tudományos bizottság, most már csak a hatékonyságát kell tesztelni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egyébként jelenleg 130 kutatás zajlik a világban abból a célból, hogy hatékony védőoltást fejlesszenek ki a COVID-19 ellen.
Megtapsolták az 59 éves koronovírusos férfit a Northampton General Hospital ápolói és munkatársai a folyosón, amikor végre elhagyhatta a kórházat - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!