Ha ugyanaz történik Magyarországon mint Ausztriában, akkor december közepére kórházaink elérik a teljesítőképességük határát - jelezte Orbán Viktor miniszterelnök keddi beszédében, amikor bejelentette a koronavírus-járvány megfékezését célzó új intézkedéseket. A szerdai kormányifón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter pedig azt mondta, hogy a legpesszimistább becslések szerint sem mehet 10 ezer fölé a lélegeztetőgépre szoruló fertőzöttek száma a csúcsterhelés idején. Ekkora mennyiségű súlyos beteg mellé azonban valójában csak gépet lehet viszonylag könnyen szerezni, az ellátó személyzet biztosítása viszont ennél már jóval komolyabb és nehezebb feladat - hívta fel a figyelmet a napokban a Népszava .
Aggasztóak a számok
A lap forrásai szerint Magyarországon 2000 intenzíves orvos és 2300 intenzíves nővér vethető be a koronavírus elleni küzdelemben. Mellettük besegíthet még 2500 segédnővér, akik egy 12 órás tanfolyamon kapnak kiképzést. Egyébként Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász is hasonlóképpen nyilatkozott erről az Új Egyenlőség podcastjében .
"Intenzív ágyunk van körülbelül 1800-2000, és körülbelül ugyanennyi intenzíves orvosunk és intenzíves ápolónk" - fogalmazott. Elmondása szerint viszont az új típusú koronavírussal megfertőződött betegek mellett a más betegség vagy baleset miatt súlyos állapotba került emberek ellátásával is számolni kell, tehát ezeknek az ágyaknak legalább a fele már eleve foglalt.
Nem bírnának el 10 ezer súlyos beteggel
A szakmai normák szerint egy orvos maximum 4 intenzív beteget tud egyszerre ellátni. Betegenként számolni kell legalább egy szakápolóval is, a páciens mozgatásához azonban már 4 ápoló szükséges. Ez alapján még akkor is nehezen elképzelhető a 10 ezer lélegeztetett COVID-beteg szakszerű ellátása, ha az egészségügyi dolgozóknak nem lenne pihenőidejük, és a járvány ideje alatt egyikük sem esne ki egy esetleges betegség miatt.
Közben már az is felmerült, hogy a személyi kapacitásokat az orvostanhallgatók bevonásával lehetne növelni, a szakemberek azonban ezzel nem feltétlenül értenek egyet. A jelenleg frontvonalban dolgozó toxikológus és mentőorvos, Zacher Gábor például úgy nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy az intenzív terápiát, a fertőző betegek ellátását és a lélegeztetést nem lehet egy délután alatt megtanulni.
Életünk egyik legszomorúbb karácsonya várhat ránk. Ez a december nem olyan lesz, mint a többi - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!