A szaktárca adatai szerint egy nap alatt, szombat este 21 óráig 838-an hunytak el, ezáltal összesen már 6528-ra emelkedett a járvány spanyolországi áldozatainak száma. A diagnosztizált fertőzöttek száma átlépte a 78 ezer főt - egyetlen nap leforgása alatt 6500 betegnél mutatták ki az új koronavírust ( SARS-CoV-2 ). Mindazonáltal lassulás figyelhető meg a vírus terjedésében, mivel az esetszám napi növekedése mintegy kétezerrel kevesebb volt, mint két nappal korábban. A minisztérium ezzel egyidejűleg több mint 14 ezer gyógyult páciensről adott hírt: péntek estétől szombat estig 2424-en hagyhatták el az egészségügyi intézményeket.
Hivatalos gyász Madridban
Az eddig kórházi ápolásra szorultak száma meghaladja a 43 ezret, közülük a COVID-19 megbetegedés miatt közel ötezren kerültek intenzív osztályra. A dél-európai országban a járványügyi szakemberek szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy több kórház intenzív osztálya teljesítőképessége határán van. Az ország 17 autonóm közössége közül hatból jelezték, hogy férőhelyeik hamarosan betelhetnek.
A spanyol fővárost is magában foglaló, 6,5 millió lakosú madridi autonóm közösségben a legmagasabb a fertőzöttek száma: eddig több mint 22 ezren betegedtek meg, több mint háromezren pedig életüket vesztették. A régió intenzív ellátásának tehermentesítésére több, jelenleg kevesebb beteget ellátó tartomány egészségügyi felszereléseket, lélegeztető készülékeket ajánlott fel, köztük például Galicia, Murcia és Andalúzia. A madridi tartományi kormány közleményben jelentette be: hétfőtől hivatalos gyászt rendelnek el a térségben, és a tartományi zászlókat félárbocra engedik a középületeket, hogy így adózzanak az áldozatok emlékének.
Csak a létfontosságú ágazatok működnek
Spanyolországban két hete szükségállapot van érvényben, így az oktatási intézmények zárva tartanak, valamint csak meghatározott esetekben, például munkába járás vagy bevásárlás miatt hagyhatják el az embereke a lakóhelyüket. A spanyol kormány vasárnapi rendkívüli ülésén további szigorításról döntött, elfogadva a nem létfontosságú ágazatok kéthetes leállításáról szóló rendeletet. A létfontosságú ágazatok közé tartozik például az egészségügy, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az áruszállítás, az áram-, gáz-, vízellátás, a gyógyszeripar, a telekommunikáció és a média is. Pedro Sánchez miniszterelnök hangsúlyozta, az intézkedés célja, hogy még tovább csökkentsék az emberek közötti érintkezést, és még többen otthon tudjanak maradni. Az intézkedés nem érinti azokat a munkahelyeket, ahol meg tudták oldani a távmunkát.
Kigyógyult az új típusú koronavírus-fertőzésből egy 95 éves beteg Svájcban. Részleteket társoldalunk, az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .