Koronavírus: tünet nélkül is veszélyes

Ugyanakkora a vírusszám azok szervezetében, akiknél nem jelentkeznek a COVID-19 tipikus tünetei, mint azoknál, akik szenvednek a betegség okozta poanaszoktól - derítette ki egy friss kutatás.

A járvány kitörése óta a kutatók kiemelt figyelemmel követik azokat a koronavírussal fertőzött embereket, akiknél a betegség semmilyen jellegzetes tünetet nem produkál. Ők terjesztik ugyanis legnagyobb mértékben a vírust, tudtukon kívül több tucat embert betegíthetnek meg. Egy friss dél-koreai tanulmány - amelyet a BBC is közölt - most azt is kimutatta, hogy a tüneteket nem produkáló betegek szervezetében ugyanannyi vírus található, mint azokéban, akiknél jelentkeztek a panaszok.

Koronavírus: enyhébb fertőzés után kevésbé leszünk védettek A tünetmentes COVID-19 betegek esetében jelentősen alacsonyabb szintű immunitás alakul ki a vírussal szemben, mint azoknál, akik a betegség súlyos változatán estek át - mutatták ki tanulmányukban kínai kutatók. Kattintson a részletekért!

Ugyanannyi vírus van bennük

A kutatók több száz koronavírus-fertőzött gyógyulását kísérték végig, miközben több alkalommal is mintát vettek tőlük. Rendszeresen tesztelték őket és csak akkor hagyhatták el a kezelőközpontokat, ha negatív eredményt produkáltak. Összesen 1886 tesztet végeztek így el, és kiderült, hogy azoknál az embereknél, akiknél a vizsgálat ideje alatt - illetve összességében a betegségük során - semmilyen tünet nem jelentkezett, az orr és torok nyálkahártyáján ugyanolyan mennyiségű vírust mértek, mint a tünetekkel rendelkezőknél.

A tünetmentes betegek szervezetében is ugyanannyi vírus van. Fotó: Getty Images
A tünetmentes betegek szervezetében is ugyanannyi vírus van. Fotó: Getty Images

A tanulmány szerint a vírust tünetmentes emberekben is hetekig ki lehet mutatni - bár úgy tűnt, hogy kissé gyorsabban tisztul ki a szervezetükből, mint a tünetekkel küzdőknél. A diagnózistól a negatív tesztig eltelt átlagos idő a tünet nélküli betegeknél 17 nap, a tünetekkel küzdő betegek esetében pedig 19,5 nap volt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legtöbb koronavírussal kapcsolatos vizsgálat a tünetekkel rendelkező személyekre összpontosít, így kevés adat áll rendelkezésre a tünetmentes esetekről. Az eredményeket viszont kissé torzíthatja, hogy a kutatásba nem vonták be a súlyos eseteket, a vizsgált személyek többsége ráadásul fiatalabb és egészségesebb volt a kórházakban kezeltek átlagánál.

Bár a tünetmentes emberekben a vírusok száma hasonló mértékű, ők tüsszentéssel és köhögéssel kevésbé juttatják a levegőbe a kórokozókat, ebből a szempontból egy panaszokkal rendelkező ember gyorsabban terjesztheti a betegséget. Hosszabb távon mégis a tünetmentesek jelentik a nagyobb veszélyt, ők ugyanis nincsenek tisztában a betegségükkel és sokkal tovább fertőzhetnek a környezetükben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.