Hétfőn jelentette be közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), hogy minden mentőautót elláttak antigén alapú gyorsteszttel. A mindössze 15 perc alatt eredményt adó tesztet azoknál a COVID-gyanús, középsúlyos és súlyos egészségi állapotú betegeknél alkalmazza a mentőszolgálat, akik kórházi ellátásra szorulnak.
A vizsgálat célja, hogy a gyorsteszt alapján pozitívnak bizonyuló betegeket közvetlenül a kijelölt COVID-ellátóhelyre szállíthassák, ahol azonnal megkezdődhet a szakszerű ellátásuk. A gyorsteszt által negatív, de a vizsgálat ellenére is COVID-gyanúsnak tekinthető személyeket továbbra is a koronavírus-fertőzésre gyanús betegek ellátására kijelölt intézményekbe szállítják. Esetükben PCR-teszttel kell kizárni vagy megerősíteni a fertőzöttséget.
Ugyanúgy zajlik a mintavétel
Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója szerda reggel az M1 csatornának nyilatkozva elmondta, az antigén alapú gyorsteszt 97 százalékos hatékonysággal működik. Éppen ezért pozitív eredmény esetén a PCR-tesztet már nem szükséges elvégezni a betegnél, negatív értéknél viszont azzal is megerősítik az eredményt. Hozzátette, a PCR-teszt sem hoz 100 százalékos megbízhatósággal eredményt, de jelenleg ez és az antigén teszt a legjobb a világon.
"Az eljárás eleje nagyon hasonló a PCR-tesztéhez, hiszen itt is garatból történik a mintavétel, utána azonban a mintát egy speciális oldatban elvegyítjük, ebből cseppentünk rá egy tesztcsíkra, amely 15 perc alatt eredményt is hoz" - magyarázta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője egy keddi, az InfoRádiónak adott interjúban. Hozzátette, a gyorsteszt segíti a betegút optimalizálását, de nem váltja ki a hagyományos PCR-tesztet. Országszerte 750 mentőegység használja az új tesztet, amelyből egy összesen 30 ezres készlet áll a rendelkezésükre.