Egy új, Betuvax elnevezésű koronavírus-vakcina tesztelése kezdődik meg októberben Oroszországban. A klinikai vizsgálat első és második szakasza leghamarabb jövő februárban vagy márciusban fejeződhet be. Az orosz egészségügyi minisztérium által jóváhagyott tesztelést a szentpétervári Anatolij Szmorogyincev Influenzakutató Tudományos Intézet és az Ökobiztonság Gyógyászati Központ, valamint a permi Professzionális Gyógyászati Központ laboratóriumbázisán fogják végrehajtani 170, 18 és 60 év közötti önkéntes bevonásával. Az első szakaszban az oltóanyag biztonságosságát, a másodikban pedig az adagolását fogják vizsgálni.
Ezt kell tudni az új vakcináról
Az orosz Humán Őssejt Intézet (ISZKCS) által kifejlesztett Betuvax egy rekombináns alegységvakcina, amely nem tartalmazza a vírus élő komponenseit, csak SARS-CoV-2 gömb alakú részecskéire hasonlító összetevőket, amelyek felszínén a vírusfehérje található. Az oltóanyag beadása után a szervezet immunitást fejleszt ki ezzel a fehérjével szemben, és ezt követően készen áll majd a SARS-CoV-2 elleni küzdelemre. A fejlesztők feltételezése szerint ezt az oltóanyagot a veszélyeztetett emberek beoltására, valamint újraoltásra is használni lehet majd.
Kötelező lehet a COVID-igazolvány a román egészségügyben
Kötelezővé tennék az uniós digitális COVID-igazolványt a romániai egészségügyi dolgozók számára a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején. Az erről szóló törvénytervezetet hétfőn bocsátotta vitára a bukaresti szaktárca. Azoknak az orvosoknak és nővérnek, akik még nem oltatták be magukat és nem is estek át a koronavírus-fertőzésen, a saját költségükön kell majd rendszeresen teszteltetniük magukat ahhoz, hogy dolgozhassanak. Ellenkező esetben a munkaszerződésüket 30 napra felfüggesztik, azt követően pedig felbontják, ha továbbra sem tesznek eleget a szabályoknak.
"Az első vonalban dolgozó orvosoknak, nővéreknek, mindenkinek, aki a koronavírus ellen küzd, hálával tartozunk. Őket és a betegeket is meg akarjuk védeni attól, hogy a korházban kapják el a vírust, ezt a célt szolgálja a javaslat. Az oltás ingyenes és mindenki számára biztosított, de ha valaki nem akar oltakozni, a tesztelést és annak költségét is vállalnia kell" - mondta Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter. A törvényjavaslat 100 ezer lejig (7,1 millió forintig) terjedő büntetést róna ki azokra, akik megszegik ezt a szabályt.
A legnagyobb román egészségügyi szakszervezet hétfőn közleményben tiltakozott a tervezet ellen, és egy olyan tábornokhoz hasonlította Florin Citu kormányfőt, aki a háború kellős közepén leszereli a hadsereg felét. A Sanitas szakszervezet azt valószínűsíti, hogy egy ilyen törvény hatályba lépése esetén az egészségügyi alkalmazottak mintegy felének fel fogják bontani a munkaszerződését. A szakszervezet egy augusztusban közölt felmérése szerint Romániában az állami kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 54 százaléka olttatta be magát a COVID-19 ellen. Az orvosok valamivel több mint kétharmada vette fel az oltást, az ápolók körében 55 százalékos az átoltottság, míg a kisegítő személyzetnek csak kevesebb mint fele igényelte a vakcinát.
Távoktatással kezdődik a tanév Szerbiában
Közben az is kiderült, hogy a szerbiai egyetemeken a kedvezőtlen járványmutatók, illetve az ajánlások miatt a hallgatóknak kizárólag a gyakorlati oktatáson majd kell személyesen megjelenniük. Az előadásokat otthonról, az interneten keresztül követhetik majd.
Egy éven belül többé-kevésbé visszatérhet az életünk a normális kerékvágásba , azonban évente szükség lehet a védőoltás megismétlésére - véli Albert Bourla, a Pfizer elnök-vezérigazgatója.