Oxford/AstraZeneca-oltóanyag engedélyeztetési kérelméről várhatóan január 29-éig hoz döntést az EMA. Addig megvizsgálják az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcina minőségére, biztonságosságára és hatékonyságára vonatkozó dokumentációt. A Pfizer/BioNTech és a Moderna készítménye után így az Oxford/AstraZeneca vakcinája lehet a harmadik, amely elérhetővé válik az Európai Unió (EU) 27 tagállamában. Az amszterdami székhelyű ügynökség közölte továbbá, hogy gyorsított eljárásban határoznak majd a vakcina feltételes forgalomba hozatalának engedélyezéséről.
Egyre nagyobb a nyomás
Az Európai Unión egyre nagyobb a nyomás, hogy felgyorsítsa az új vakcinák engedélyezését annak érdekében, hogy meg tudják fékezni a koronavírus terjedését, amely már több mint 620 ezer áldozatot szedett a kontinensen. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen üdvözölte és jó hírnek nevezte az Oxford/AstraZeneca-oltóanyag engedélyezési folyamatának megindítását. Elmondása szerint, amint a vakcina pozitív értékelést kap tudományos szempontból, nagyon gyorsan engedélyezni fogják a használatát Európában.
Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár COVID-19 ellen kifejlesztett vakcinájának alacsonyabb az előállítási költsége a rivális oltóanyagokhoz képest, és a szállítása is jóval egyszerűbb, mint például a Pfizer és a BioNTech termékének. Ez utóbbit ugyanis mínusz 70 fokon kell tárolni.
Koronavírus-oltás: miért fontos, hogy regisztráljunk? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!