A klinikai vizsgálatok harmadik fázisába jutott Nagy-Britanniában a Janssen - a Johnson& Johnson gyógyszeripari vállalatcsoportjának - új koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyaga, amely a harmadik vakcina, amit a szigetországban több ezer önkéntes bevonásával tesztelnek - számolt be róla a The Guardian oldala .
Az egyik a brit-svéd tulajdonú AstraZeneca gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem közös védőoltása , melynek tesztelését szeptemberben egy időre felfüggesztették , mert az egyik tesztalanynál súlyos egészségügyi probléma alakult ki. (A klinikai vizsgálatok harmadik szakasza pár nappal később folytatódott.) A másik tömeges tesztelés alatt álló készítmény az amerikai biotechnológiai vállalat, a Novavax oltóanyaga.
Mit tud a Janssen védőoltása?
Az oxfordi vakcinához hasonlóan a Janssen oltóanyaga is legyengített - általában légzőszervi megbetegedéseket okozó - adenovírust használ arra, hogy sejtjeinkhez eljussanak az információk, amelyek alapján azok megkezdik a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjének előállítását. A folyamat hatására beindul a szervezet azonnali immunválasza. Míg azonban az oxfordi vakcina csimpánzokat megfertőző adenovírust tartalmaz, addig a Janssené humán adenovírust, amelyet úgy módosítottak, hogy az már nem képes betegséget okozni. Ugyanez az adenovírus törzs alkotja egyébként a nemrégiben kifejlesztett ebolavakcina alapját, amelyet a 2019-es járvány során a Kongói Demokratikus Köztársaságban már be is vetettek.
A Janssen vakcinája már átesett a klinikai vizsgálatok első és második fázisán, és az egyadagos vizsgálat időközi elemzése azt sugallja, hogy hatékony immunválaszt vált ki és a szervezet összességében jól tolerálja. Amennyiben a tömeges klinikai tesztelés bebizonyítja, hogy valóban biztonságos és hatékony, 2021 közepéig 30 millió adag készülhet belőle az Egyesült Királyságban - magyarázta Alok Sharma, a Janssen egyik munkatársa.
Szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy noha a múlt héten bejelentett Pfeizer-BioNTech-vakcina sikere - melynek hatékonysága a klinikai vizsgálati eredmények alapján 90 százalék feletti - a többi vakcinafejlesztéssel és teszteléssel foglalkozó vállalatot is mielőbbi eredményekre sarkallja, további nagyszabású, átfogó és alapos vizsgálatokra van szükség.
"A legutóbbi hír - A Pfizer-vakcina hatékonyságáról - rendkívül izgalmas az egész világ számára, ám továbbra is arra kell a legnagyobb hangsúlyt fektetnünk, hogy a vizsgálatok segítségével kiderüljön, mely oltások lehetnek a legmegfelelőbbek, melyek biztosíthatnak tartós és hatékony védelmet a Covid-19 ellen" - véli Kate Bingham, az Egyesült Királyság oltási munkacsoportjának elnöke.
A jelenlegi klinikai vizsgálatba bevont hatezer, egyesült királyságbeli önkéntest 17 városból - köztük Bristolból, Leicesterből, Londonból, Manchesterből, Belfastból és Cardiffból - toborozták. A folytatáshoz a vállalat további 24 ezer önkéntest választ majd ki más országokból.