Koronavírus: újabb vakcinát teszteltek embereken

Már a britek is teszteltek embereken egy koronavírus elleni vakcinát, az oltóanyag biztonságosnak és hatékonynak tűnik. Az oroszok pedig hamarosan a tesztelés harmadik fázisába lépnek, amely során már nagy tömegeket oltanak be.

Több mint ezer emberen tesztelték az Oxford Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű koronavírus-vakcináját. Az oltóanyag biztonságosnak és hatékonynak tűnik, az eredmények biztatóak – számolt be róla a BBC .

Koronavírus: dupla védelmet adhat ez a vakcina - részletek itt!

A kísérleti alanyok szervezete az oltás hatására antitesteket kezdett termelni az új típusú koronavírus ellen. Az önkéntesek csak enyhe mellékhatásokat tapasztaltak a vakcina beadása után. Csaknem háromnegyedüknél láz vagy fejfájás jelentkezett.

Itt tartanak az oroszok

Ahogy már olvashatták a HáziPatika.com -on, az oroszok június 18-án kezdték meg az első orosz koronavírus-vakcina hivatalos tesztelését, és az önkéntes tesztalanyok egyike sem tapasztalt nem kívánt mellékhatást. A friss adatok szerint viszont az immunitás a kísérlet minden részvevőjénél kialakult.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Nagy-Britannia, koronavírus Oroszország, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus vakcina, koronavírus oltás, koronavírus oltóanyag
A brit oltóanyag biztonságosnak és hatékonynak tűnik. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

A tesztelés második szakaszának augusztus 3-ai lezárása után közvetlenül meg is kezdődik a klinikai tesztelés harmadik, tömeges szakasza, egyebek között a Közel-Keleten is. Száz embert vonnak be például az Egyesült Arab Emírségekből, Törökországból, Afrikából és más országokból is - ismertette Kirill Dmitrijev, az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezérigazgatója. A koronavírus elleni vakcina jóváhagyása augusztusban várható, majd az RFPI portfóliójához tartozó két cég, az R-Pharm és az Alium megkezdi a tömeggyártást.

200 millió adag készülhet még idén

Az orosz fejlesztésű oltóanyagot öt másik országban is gyártani fogják majd, így az év végére elkészítendő dózisok száma eléri majd a 200 milliót. Egy orosz cég emellett koprodukcióban fogja előállítani az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca vakcináját. Az első orosz koronavírus-vakcinát egyébként a Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet (NICEM) fejlesztette ki.

Világszerte mintegy 140 oltóanyag kifejlesztése folyik az új koronavírus ellen, több mint 20 vakcina el is jutott a klinikai tesztelés különböző stádiumaiba. A világon 2021-ben már 3 milliárd adagnyi adenovírus-vektorvakcinát fognak előállítani, ami lehetővé teszi majd a koronavírus-járvány elleni hatékony küzdelmet - vélekedett Dmitrijev.

Az első orosz, koronavírus elleni oltóanyag egyébként egy vektorvakcina, amely egy olyan adenovírus-DNS-en alapul, amelybe beépítették a SARS-CoV-2 koronavírus egyik génjét. Az adenovírust (közepes méretű, lipidburok nélküli, többnyire légzőszervi megbetegedést okozó családhoz tartozó vírust) az eljárás során olyan "tartályként" használják fel, amely a koronavírus-gént a sejthez szállítja, ott beindítja az új koronavírus burkának fehérjeszintézisét, és ily módon "megismerteti" az immunrendszert a potenciális ellenséggel. Az ilyen készítményt nevezik vektorvakcinának. Az RFPI-vezér szerint az első hírvivő ribonukleinsav (mRNS) alapú vakcinát leghamarabb jövőre engedélyezhetik, addig ugyanis ellenőrizni kell például a termékenységre gyakorolt hatását.

Visszautasította a gyógyszeres kezelést a koronavírusos férfi, meghalt - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd a másutt is erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar, sőt zivatarrendszer is kialakulhat, amely gyengülve haladhat északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti, néhol heves zivatar is valószínű. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 25 és 30 fok között alakul, de a borongósabb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 17, 22 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontok napközben nem okoznak kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra