A koronavírus ellen szigorúbb intézkedéseket léptetnek életbe a 2,8 milliós lélekszámú lisszaboni régióban péntektől. A portugál hatóságok így akarják visszaszorítani a nyári szabadságolások idején fenyegető növekvő számú fertőzéseket. "Harcolunk a betegség terjedése ellen" - mondta Mariana Vieira da Silva kabinetminiszter. Portugália még messze van a vörös vonaltól, de növekvőben van a járvány. A kórházban és az intenzív osztályokon ápolt betegek száma kezelhető, de a tendencia aggasztó - tette hozzá.
Így lehet mozogni Lisszabonban
Pénteken délután 3 órától hétfő reggel 6-ig csak negatív - PCR vagy antigén - koronavírusteszttel vagy oltási igazolvánnyal lehet be- és kilépni Lisszabon térségéből. A fővárosban, Lisszabonban és Albufeira tengerparti üdülőhelyen a hét végén az éttermeknek, kávéházaknak és - az élelmiszerboltok kivételével - az üzleteknek délután fél négykor be kell zárniuk. A szupermarketek és az élelmiszerüzletek este hétig tarthatnak nyitva.
A turisták érkezésével romlott a járványhelyzet
A fertőzöttek növekvő száma miatt az intézkedéseket hetente felülvizsgálják, és addig maradnak érvényben, amíg a helyzet nem javul. Csütörtökön 1556 volt a napi új koronavírus-fertőzöttek száma - ez volt a legnagyobb növekedés február óta, amikor az ország valamivel több mint 10 milliós lakossága volt karanténban. Az ibériai országban a járvány kezdete óta csaknem 870 ezer fertőzöttet és 17 ezer halálesetet jelentettek. A fertőzöttek számának növekedése akkor lódult meg, amikor az idegenforgalomtól függő Portugália megnyitotta a határokat az európai uniós és brit turisták előtt. A lisszaboni fertőzöttek felénél a fertőzőbb indiai delta variánst diagnosztizálták, amely Nagy-Britanniában is gyorsan elterjedt.
Portugália a dobogó tetején
A 100 ezer lakosra jutó 130 új fertőzöttel Portugália az első helyen áll a 27 uniós tagállam között, de alacsonyabb a fertőzöttek aránya, mint Nagy-Britanniában. Portugália a fiatalok oltását is felgyorsította, a 18 év felettiek július 4-étől regisztrálhatnak az oltásra. Eddig a lakosság mintegy 30 százaléka kapta meg a két adag vakcinát. Vieira da Silva szerint mintegy 700 ezer hatvan év feletti lakos még nem kapta meg a második adag védőoltást.
Koronavírus: lehet, hogy nem ússzuk meg 4. hullám nélkül. Olvassa el a részleteket itt.