A koronavírus-fertőzés szerteágazó tüneteket okozhat, az erős fejfájástól a gyomorproblémákon át a hányásig és a zavartságig. Azonban sokan a mai napig a magas lázat emlegetik az egyik legjellemzőbb tünetként, pedig a fertőzött gyerekek 40 százalékánál még hőemelkedés sem jelentkezik. Épp ezért az iskolai lázmérés októberi bevezetésétől nem éri meg csodákat várni, viszont kezelhetetlen káoszt okozhat a reggeli iskolakezdésben - figyelmeztetett az InfoRádióban Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
Ez a baj az új szabállyal
A szakember szerint az intézkedéssel az a gond, hogy a vizsgálat miatt az intézmények előtt sorok alakulhatnak ki, ami megnövelheti az új típusú koronavírus terjedésének kockázatát. Az érintésmetes hőmérők ráadásul nem feltétlenül megbízhatók. Épp ezért Póta György szerint a gyakorlat bevezetése nem számít komoly lépésnek a járvány elleni küzdelemben, és azt sem várhatjuk ettől, hogy így majd az összes koronavírus-fertőzöttet kiszűrik az iskolákban.
A problémát tovább súlyosbítja, hogy az iskolák egyelőre csak azt tudják, hogy mi a feladatuk: reggelente megmérni minden diák és tanár testhőmérsékletét. Vannak azonban megválaszolatlan kérdések is, például az, hogy ezt kiknek, milyen eszközzel és hogyan kellene teljesíteniük. A Pesthidegkúti Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában ez naponta 400 ember vizsgálatát jelenti majd, és mellette el kellene kerülni a tömeg kialakulását, ügyelni kellene a várakozók közötti 1,5 méteres távolságra, és a tanítást is időben el kellene kezdeni. Mindezt úgy, hogy októberre már esős, viharos, szeles időjárásra számíthatunk. Az intézmény igazgatója, Kökéndy Ákosnak egyelőre tanácstalanul áll a helyzet előtt.
"Erre nincsenek felkészülve az iskolák"
Az InfoRádiónak nyilatkozó igazgató elmondta, hogy a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos új óvintézkedés miatt rengeteg dolgot át kell gondolniuk. Ki kell találniuk, hogy hány mérési pontot tudnak kialakítani, és hol. Kérdéses még az is, hogy kik mérjék meg a belépők testhőjét, és ők milyen védőfelszerelést viseljenek majd. Nem tudják továbbá azt sem, hogy mi lesz az a határérték, amely még elfogadható, és mit kell tenni, ha valakinél annál magasabb hőmérsékletet mérnek. "Ez mindenképpen egy olyan feladat, amelyre nincsenek felkészülve az iskolák" - jelentette ki.
Polyák Lilla is koronavírusos, a férje még a tesztje eredményére vár - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!