Az új típusú koronavírus és az általa okozott COVID-19 betegség már több mint másfél éve nehezíti meg az életünket. A zürichi Szövetségi Technológiai Intézet (ETH) immunológusa, Sai Reddy azonban nemrégiben arra figyelemztetett, hogy hamarosan egy sokkal nagyobb kihívással, egy úgynevezett szupervariánssal és az általa okozott COVID-22-vel kell majd megküzdenünk - számolt be róla a brit Mirror a svájci Blick nyomán.
Oltás nélkül mindenki szuperterjeszővé válhat
A szakember egy olyan, az eddigieknél potenciálisan veszélyesebb verzió kialakulására számít, amely egy fertőzés során akkora vírusterhelést okoz a szervezetben, hogy gyakorlatilag mindenki szuperterjesztővé válik tőle, aki nem kapott védőoltást . Az immunológus éppen ezért most az oltási programok felgyorsítását tartja a legfontosabb feladatnak.
Életünk végéig köztünk maradhat
"A COVID-22 sokkal rosszabb lehet majd annál, mint amit most tapasztalunk. A világnak meg kell küzdeni az újabb fenyegetéssel, és az sem kizárt, hogy ez a vírus életünk végéig köztünk marad" - figyelmeztetett. Hozzátette, az elkövetkezendő években nagyon fontos szerepe lesz az új oltásoknak, amelyeket folyamatosan az újonnan megjelenő vírusvariánsokhoz kell igazítaniuk a fejlesztőknek.
A szakértő az őszi kilátásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, valószínűleg egyre több, már beoltott ember fog majd megfertőződni. Egyes országokban pedig akár ismét nagyon szigorú korlátozásokra lesz szükség ahhoz, hogy megfékezzék a jelenleg domináns és igen ragályos delta variáns terjedését.
A delta variánssal fertőzött betegeknél csak napokkal azután jelentkeznek az első tünetek , hogy a szervezetükbe bejutott a koronavírus.