Koronavírus: veszélyes tévhit a lélegeztetőgépről

Amikor egy koronavírusos beteget lélegeztetőgépre kötnek, azt jelenti, hogy anélkül nem nagyon van esélye a túlélésre. Nagy-Britanniában mégis sokan megtagadják maguktól ezt a lehetőséget, mert félnek.

Veszélyes "trendről" számolt be oldalán a theguardian.com. Az Egyesült Királyságban - ahol a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma lassan eléri a 4 milliót, a halottak száma pedig meghaladja a 106 ezret - sok, kritikus állapotban lévő koronavírusos beteg azért hal meg szükségtelenül, mert nem akar lélegeztetőgépre kerülni. Miközben egy részük biztosan megmenthető lenne.

intubálás
Ne féljünk a lélegeztetőgéptől, mert életet menthet! Fotó: Getty Images

A brit közegészségügyben dolgozó 3500 intenzív terápiás orvost képviselő szakmai testület (FICM) szerint egyre több beteg tagadja meg az intubációt (vagyis a légutak biztosítását egy cső segítségével). Attól tartanak ugyanis, hogy a lélegeztetőgép növeli a halálozás kockázatát. Szakemberek valószínűsítik, hogy e téves elképzelés hátterében az a tény áll, hogy egy időben pont akkor csökkent az intenzív osztályon kezelt betegek halálozási aránya, amikor az orvosok visszavettek a lélegeztetőgépek használatából. A legfrissebb tanulmányokból viszont az derül ki, hogy e két tendencia nem volt összefüggésben egymással.

Valószínűleg elrettentésként, pontosabban a koronavírus elleni egyéni védekezés megerősítése érdekében osztott meg egy videót a szlovák egészségügyi minisztérium. A felvételen bemutatják, hogyan kötik lélegeztetőgépre a betegeket. Részletek!

Mit mutatnak az adatok?

A koronavírus-járvány első hullámának csúcsán az intenzív osztályra kerülő betegek 75,9 százalékát egy napon belül intubálták - az Intensive Care National Audit&Research Centre adatai szerint. A "csúcs" után ez az arány 44,1 százalékra csökkent, egybeesve a koronavírusos betegek javuló túlélési arányával. Az intenzív osztályon ápolt betegek esetében a halálozás ebben az időszakban 43 százalékról 34 százalékra esett vissza.

Egy tévhit, ami szó szerint halálos

"Sokan úgy gondolják, hogyha nem teszik őket gépre, akkor nagyobb esélyük van a túlélésre, mert ha egyszer rákötik őket, biztos meghalnak" - magyarázta Alison Pittard, az FICM dékánja. A betegek halálát azonban a koronavírus tüdőt is érintő szövődményei okozzák, nem az a tény, hogy lélegeztetőgépre kerülnek - tette hozzá. A súlyos légzési nehézségekkel küzdők számára a lélegeztetőgép jelenti az egyetlen esélyt a túlélésre. Ha valaki ezt megtagadja, elveszi magától a gyógyulás esélyét.

Pittard kitért egy tanulmányra, amely öt amerikai kórház több mint ezer koronavírusos betegének bevonásával készült. Eszerint ezekben az intézményekben a lélegeztetőgépre kötött páciensek 42 százaléka halt meg, többségük idős beteg. Azt azért érdemes hozzátenni, hogy a lélegeztetőgépről lekerülő betegek aránya országonként és a betegek állapotától függően nagy eltéréseket mutathat. Egyes becslések szerint itthon a gépi lélegeztetésre szorulók 50, mások szerint 60 százaléka hal meg.

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben eddig közel félszáz gyereket kezeltek a koronavírus-fertőzés szövődményeként kialakuló többszervi gyulladással, 60 százalékuk pedig intenzív ellátást is igényelt. Erről bővebben korábban megjelent cikkünkben olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra