Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan hány embert oltottak már be Magyarországon a kínai Sinopharm-vakcinával, de a vakcinainfo oldal adatai alapján eddig mintegy 2,1 millió dózis érkezett belőle az országba, ami 1,05 millió ember beoltására elegendő, a jövőben pedig még további 2,9 millió dózist szállítanak még az országba. Mint ismeretes, a kínai oltásra a regisztrációt követően bárki foglalhat időpontot online, ám, az eddigiekből úgy tűnik, nem túl népszerű a magyarok körében. Mint arról korábban a HáziPatika.com-on beszámoltunk , egy friss kutatás szerint a magyarok leginkább a Pfizert és a Modernát részesítik előnyben, ezt egyébként jól bizonyítja az a pénteki rendkívüli oltási akció, melyben 100 ezer adag Pfizert tettek elérhetővé, s akkora volt az érdeklődés, hogy összeomlott az online regisztráció informatikai rendszere, az amerikai-német gyártmányú oltóanyag pedig az utolsó dózisig elfogyott . Az említett kutatásból azonban nemcsak a nyugati vakcinák népszerűsége, de a keletiekkel szembeni vonakodás is kiderült, bár tény, a Sinopharm-ot még mindig többen fogadnák el, mint az orosz Szputnyik V-t.
Ellentmondásos hírek a kínai vakcináról
A vonakodás különösen annak fényében érthető, hogy korábban több ellentmondásos hír is megjelent a kínai vakcinákról. A többi közt az AP hírügynökség beszámolója szerint a Kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ igazgatója, Kao Fu egy konferencián azt mondta: "nem nyújtanak nagyon magas fokú védelmet az inaktivált víruson alapuló oltások". Egy a Wall Street Journalban márciusban megjelent hír szerint pedig, "az Egyesült Arab Emírségekben néhány pácienst már a harmadik adaggal oltanak, mert a vizsgálatban részt vevő orvosok beszámolói szerint a Sinopharm-vakcinamásodik dózisa után többek szervezetében nem termelődött elegendő ellenanyag" a koronavírussal szemben. Rusvai Miklós virológus erre reagálva április elején elmondta , szerinte egy önkénteseken végzett reprezentatív vizsgálattal gyorsan tisztázható lenne, hogy a kínai vakcinával beoltott honfitársainknak megnyugtató-e az ellenanyagszintjük.
Pécsett elkezdték a vizsgálatot
Úgy tűnik a virológus javaslata nem maradt pusztába kiáltott szó, az mfor.hu cikke szerint ugyanis csendben elindult egy országos vakcinahatékonyságot kutató kampány Pécsett. A beszámoló szerint a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja a kínai vakcinával oltakozók közül próbál önkénteseket toborozni egy 12 hónapig tartó antitestvizsgálathoz. Ennek során az önkéntesektől több alkalommal vesznek majd vérmintát, hogy kiderüljön termelődött-e antitest a Sinopharm-oltást követően szervezetükben, valamint a vizsgált időszakban hogyan változik majd ennek a szintje. Az egyik feltétele annak, hogy valaki ebben részt vehessen, hogy az oltás időpontjában igazoltan ne legyen fertőzött új típusú koronavírussal.
"A szervezetben nemcsak a koronavírus okoz bajt, hanem a beteg életfenntartásához szükséges intenzív terápia is" - hívta fel a figyelmet dr. Madurka Ildikó aneszteziológus és intenzív terápiás főorvos. A szakember szerint az intenzív ellátásra szoruló COVID-19-betegek élete akár hónapok elteltével zökkenhet csupán vissza a normál kerékvágásba. Ha kíváncsi a részletekre, kattintson korábbi cikkünkre .