Mint azt az EMA honlapján megjelent közlemény írja, az oltóanyagról kellő mennyiségű klinikai vizsgálati eredmény született, illetve megfelel az Európai Unióban támasztott hatékonysági, biztonsági és minőségi követelményeknek. Ez az első olyan vakcina, amelyet egyetlen dózisban kell csak beadni a szükséges védettség kialakításához. Az Egyesült Államokban, Dél-Afrikában és Latin-Amerikai országokban - több mint 44 ezer ember bevonásával - lefolytatott klinikai kísérletek alapján a Johnson & Johnson védőoltása 67 százalékos hatékonysággal képes megelőzni a tüneteket okozó COVID-19-megbetegedést.
Az oltóanyag a vizsgálatok során csupán enyhe vagy közepes súlyosságú mellékhatásokat váltott ki, és azok is néhány nap elteltével maguktól elmúltak. A mellékhatások között leggyakrabban az oltás helyén jelentkező fájdalom, valamint fejfájás, fáradtság, izomfájdalmak és hányinger jelentkezett.
A Johnson & Johnson vakcinája az úgynevezett vektorvakcinák csoportjába tartozik: genetikailag módosított adenovírust tartalmaz, amely a SARS-CoV-2 tüskefehérjéjének genetikai kódját hordozzza. A beoltott emberek sejtjei ennek alapján kezdik el legyártani az említett fehérjét, amely kulcsfontosságú szerepet tölt be a fertőzésben, és amellyel szemben az immunrendszer képes védelmet kialakítani. Az oltóanyagban használt adenovírus nem képes fertőzést és megbetegedést kiváltani, csupán egyfajta közvetítőként szolgál.
Az első egyadagos vakcina
Ez a negyedik vakcina, amely az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség ajánlása szerint hatékony a SARS-CoV-2 koronavírus ellen, de az első, amely egydózisú. Az amszterdami székhelyű EMA ez idáig a Pfizer amerikai gyógyszergyártó és partnere, a BioNTech német biotechnológiai cég által kifejlesztett vakcinát, a Moderna amerikai biotechnológiai vállalat oltóanyagát, valamint az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett oltóanyagot ajánlotta forgalmazásra.
A már felhasználásra ajánlott oltóanyagokat gyártó vállalatok mellett ez idáig az orosz Szputnyik V fejlesztői kértek hivatalosan forgalombahozatali engedélyt az EMA-tól. A folyamat felgyorsítása érdekében a gyógyszerügynökség megkezdte az amerikai Novavax és a német CureVac gyógyszeripari vállalatok által fejlesztett oltóanyagok, valamint csütörtökön az amerikai Eli Lilly gyógyszergyártó koronavírus elleni bamlanivimab és az etesemivab nevű gyógyszereinek folyamatos értékelését is.
A Johnson & Johnson vakcinájának európai uniós forgalmazását az EMA ajánlását követően az Európai Bizottságnak kell hivatalosan engedélyeznie. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtök délelőtti online sajtótájékoztatóján elmondta, Magyarország 4 millió 360 ezer adagot kötött le a Johnson & Johnson vakcinájából, amelyet a gyártókapacitásnak megfelelően szállítanak majd.