A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) megkezdte az antigénalapú koronavírus -gyorstesztek összehasonlító klinikai vizsgálatát a PCR-tesztekkel. Amennyiben ezek a gyorstesztek kellően érzékeny és valós adatokat szolgáltatnak, használni fogják azokat a gyorsabb diagnózis felállításához - közölték.
Keresik a legjobb gyorstesztet
Az összehasonlító vizsgálatok célja, hogy azt a gyorstesztfajtát válasszák ki, amely érzékenységében legjobban megközelíti a PCR tesztekét. Az eredmények értékelését követően diagnosztikus célra, a járványügyi védekezés egyik fontos eszközeként használják majd az antigénalapú koronavírus -gyorsteszteket Magyarországon.
Hamarosan jöhetnek az otthoni tesztek
Ahogy már olvashatták a HáziPatika.com -on, egy új, otthoni használatra is alkalmas koronavírus-gyorsteszt kifejlesztésén dolgozik a Kaliforniai Műszaki Egyetem. A SARS-CoV-2 RapidPlex nevet viselő tesztnek egy csepp vér vagy nyál is elegendő a fertőzöttség megállapításához, ráadásul ehhez mindössze 10 perce van szüksége.
A COVID -gyorsteszt érzékelője grafénből készült. A felszínén apró pórusok találhatók, ezek pedig "csapdába ejtik" a kórokozót, illetve az ahhoz tartozó antitesteket. A teszthez speciális folyadék is tartozik, amelyet a mintára kell csepegtetni. Ekkor különböző biokémiai reakciókat indulnak el, a vírus biomarkerei kötődni kezdenek a grafénhez, így pedig felismerhetővé és kimutathatóvá válnak. A teszt egy korábbi fertőzés által szerzett immunitás megállapítására is alkalmas. Az új teszt egyébként nemcsak egyszerűen használható és gyors lenne, hanem egészen olcsó is. Az érzékelő előállítási költsége ugyanis darabonként mindössze 5 cent, vagyik nagyjából 15 forint.
A Dűne után a Batman és a Mátrix 4. bemutatóját is elhalasztják a koronavírus-járvány miatt - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!