A lábgomba a leggyakoribb gombás fertőzés, a népesség 50 százalékánál megjelenik élete során legalább egyszer. A fertőzést okozó 150 mikroszkopikus gomba közül a legtöbbször betegséget okozóak a nyirkos, meleg helyeket kedvelik, ezért a nyári időszak ideális körülményeket teremt a terjedésükhöz.
Fokozza a kialakulását ha a melegben is zárt, rosszul szellőző cipőt viselünk, műszálas zoknival vagy harisnyával. Ebben ugyanis nagyon beizzadhat a láb. Viseljünk nyitott, bőrből vagy más, jól szellőző anyagból készült cipőt és pamutzoknit!
A cipőinket lehetőség szerint sűrűn váltogassuk (legalább két párat tartsunk "forgalomban"), hogy míg az egyiket viseljük, a másik tökéletesen kiszáradhasson és átszellőzhessen. Hazatérés után azonnal vegyük le a cipőnket és bújjunk kényelmes papucsba.
A strandon , uszodában, szaunában, gőzfürdőben soha ne sétálgassunk mezítláb! Legyen egy kifejezetten erre a célra rendszeresített papucsunk, melyet minden használat után fertőtlenítsünk.
A fertőzés leggyakrabban a lábujjak közötti részt, a köröm alatti területet, a körömágyat és a körmöt magát érinti. Súlyosabb esetben a fertőzést átterjedhet a talpra, illetve a talp oldalsó részére. Ezért a megelőzésben nagyon fontos, hogy fürdés után igen alaposan töröljük szárazra a lábujjak közötti részt.
A lábgomba tipikus nyári betegség
A lábgomba szabad szemmel is jól látható tünetekkel jár együtt: a lábujjak között vagy a körömágynál jellegzetes hámsérülések, felmaródások, berepedezések vannak. Tenyésztésre, bőr- vagy körömminta segítségével csak nagyon ritkán, sűrűn visszatérő vagy nehezen gyógyuló gombás fertőzéseknél van szükség.
A lábgomba kezelése , különösen az enyhébb esetekben, gyógyszertárban vény nélkül kapható ecsetelőkkel, kenőcsökkel, spray-kel történik. Ezeket a tisztálkodás után, a gondosan szárazra törölt bőrfelületen naponta kétszer kell alkalmazni. A kezelés időtartama lábgomba súlyosságától függ, de érdemes a tünetek elmúlta után legalább még egy-két hétig tovább alkalmazni a lábgomba elleni szereket, hogy a fertőzés visszatérését megakadályozzuk.
Súlyosabb esetben bőrgyógyászhoz kell fordulni, aki erősebb lábgomba elleni szereket írhat fel, és a helyileg ható készítményeket szájon át szedhető gyógyszerekkel egészítheti ki. Amennyiben a lábgomba a körömre is átterjedt, sajnos nem várható gyors gyógyulás: a körömgomba teljes megszüntetéséhez 6-12 hónapra van szükség.