Szerdán megszavazta a román kormány a törvényjavaslatot, amely szerint elengednék az ingatlan bérbeadásából befolyó bevétel után fizetendő adót azon tulajdonosok számára, akik a koronavírus-járvány idején a februári szinthez képest átmenetileg legalább 30 százalékkal csökkentik a lakójuknak felszámított házbért. A kedvezménnyel az átmeneti lakbércsökkentés idején, de legfeljebb az év végéig élhetnek az ingatlantulajdonosok.
A törvény egy másik rendelkezése szerint a koronavírus okozta helyzet miatt anyagi gondokkal küzdő jogi és magánszemélyek is igényelhetik az általuk bérelt ingatlan bérletidíj-befizetésének elengedését a rendkívüli állapot idejére. A halasztási kérvényhez a magánszemélyeknek a fizetésképtelenségüket igazoló dokumentumokat kell csatolniuk, a cégek pedig akkor kérhetik ezt az adóhatóságtól, ha tevékenységüket felfüggesztették, vagy a járvány legalább 15 százalékos bevételcsökkenést okozott számukra.
A kormány egyébként korábban már lehetővé tette a kis- és középvállalkozások számára, hogy székhelyük és munkapontjaik bérleti díjának kifizetését büntetlenül elhalasszák a rendkívüli állapot idejére. Az új tervezet szerint azonban az elnapolt házbéreket nem a bérlőknek kellene később törleszteniük, hanem a területi adóhatóság pótolná a kieső bevételt az ingatlantulajdonos számára, mégpedig az állami költségvetésből. Romániában egyébként eddig csaknem 12 ezer koronavírus-fertőzöttről és 695 elhunytról tudnak.
Meg kell erősödnie Ausztriának
Az orsztrák kormány számára prioritás, hogy Ausztria visszanyerje a régi - vagyis a koronavírus-járvány előtti - erejét, és a lehető legtöbb ember teljes munkaidőben dolgozhasson - jelentette ki Sebastian Kurz kancellár. Az államfő három teendőt jelölt meg legfontosabbnak: a munkavállalók adóterheinek csökkentését, a gazdaság tehermentesítését, valamint a klímavédelem, a digitalizáció és regionalizáció fejlesztését. Mint mondta, mindezekre azért van szükség, hogy több pénz maradjon az emberek zsebében, és megmaradjanak a munkahelyek, illetve újak jöjjenek létre.
Kurz szerint közös eredmény, hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggő számok változatlanul alacsonyak: naponta kevesebb mint százan fertőződnek meg koronavírussal. Ez Európában és világviszonylatban is abszolút rekord - vélekedett a kancellár. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy ez nem jelenti azt, hogy "nyugodtak hátradőlhetünk", az újranyitás ugyanis egyidejűleg magában hordozza annak a veszélyét, hogy ismét magasra szöknek a számok. Az ország eddig több mint 15 ezer fertőzöttről és 584 halottról számolt be.
Megszűnhet a szükségállapot Szerbiában
Szerbiában eddig 6630 koronavírusos esetről és 125 elhunytról tudnak. A korábban a május elsejei hétvégére tervezett négynapos kijárási tilalom helyett csak magán a munka ünnepén lesz teljes tiltás, így csütörtök 18 óra és szombat 5 óra között tilos az utcára lépni az országban. A szerb elnök ugyanakkor bejelentette, várhatóan a jövő hét végén megszüntetik a szükségállapotot.
Horvátország 2062 koronavírus-fertőzöttről és 67 halálesetről számolt be csütörtökig. A kormány már megkezdte az intézkedések lazítását, május 11-étől például megnyitják az iskolákat. Ennek a hírnek azonban nem mindenki örül: egy felmérés szerint a horvát szülők 80 százaléka nem küldi iskolába gyermekét. Közben Szlovénia is fokozatosan enyhít a koronavírus -járvány terjedésének megfékezését célzó korlátozásokon. Szigorú intézkedések mellett például szerdától kinyithattak a könyvtárak, múzeumok és galériák, hétfőtől pedig a fodrász- és kozmetikai szalonok, valamint azok a vendéglátóhelyek, amelyek rendelkeznek terasszal. A szlovénok eddig 1418 megbetegedésről és 89 elhunytról adtak hírt.
Szlovákiában az 1400-hoz közelít a koronavírus-fertőzöttek száma, és eddig 23-an vesztették életüket a COVID-19 következtében. Egyébként a legújabb számítások szerint itt később tetőzhet majd a járvány, mint korábban várták. A szakemberek szerint a kór nyár végén vagy szeptemberben érheti el a csúcspontját. Ukrajna pedig már több mint 10 ezer koronavírusos esetet és 261 halottat jelentett, az állampolgárok azonban egyre nehezebben viselik a szigorú korlátozásokat. A kiskereskedők például tüntetést szerveztek szerdán: a nehéz anyagi helyzetbe került dolgozók azt követelik, hogy május 1-jétől enyhítsék az intézkedéseket és indítsák újra a gazdaságot.
Az amerikai nő a karantén alatt szült, 3 kislánya szívmelengető meglepetéssel készült - olvassa el a szívhez szóló történetet társportálunkon, az nlc.hu -n!