Lassan egy éve már, hogy az első, koronavírus ellen gyártott és engedélyezett vakcinákat beadták, hogy ezzel megfékezzék a járvány terjedését. Az azóta eltelt időszakban világszerte emberek milliói kapták meg a forgalomban lévő oltások egyikét. Nemzetenként azonban hatalmas eltérések vannak az oltások beadását illetően: míg egyes országok a lakosságuk több mint 90 százalékát immunizálták, más régiókban alig 20-30 százalékos az átoltottság. Ez a különbség pedig a halálozások tekintetében is tetten érhető.
Rengeteg halálesetet előznek meg a vakcinák
Az Európai Bizottság frissen publikált grafikonján jól látszik, miért is lenne nagyon fontos, hogy minél többen megkaphassák az oltások egyikét. A grafikont Kemenesi Gábor virológus is megosztotta a Facebook-oldalán . A kép bal oldalán az országok átoltottsága látható, jobb oldalon pedig az, hogy egy 14 napos periódusban mennyi halálesetet tartanak számon egymillió főre.
"Tanulságos, hogy ugyan a halálozási mutatók közt csoportosíthatók az országok magasabb vagy alacsonyabb érték szerint, mégis vannak köztük különbségek. Ez éppen a járványvédelem egyéb elemeit, kapacitást és sok egyebet tükröz és megmutatja mennyire összetett egy ilyen helyzet elemzése" - mondta el a virológus.
Az első napok tapasztalatai alapján rendkívül sikeresnek értékelte az oltási akcióhetet Müller Cecília országos tisztifőorvos. Véleménye szerint egyébként soha nem volt annyira nagy szükség a koronavírus elleni védőoltásra, mint most, a negyedik járványhullám felfutó szakaszában. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.