Az egyik amerikai, Kent Brantly a Samaritan's Purse nevű protestáns nemzetközi segélyszervezet orvosaként dolgozott a nyugat-afrikai országban. Állapota csütörtökön gyorsan romlani kezdett, már alig tudott lélegezni. Ezért volt ő az első, akinek beadták infúzión keresztül a ZMapp nevű készítményt. Másnap reggel állítólag felkelt és le tudott zuhanyozni.
Ezután Kent Brantly további gyógykezelésre visszatért Amerikába, most az atlantai Emory Egyetemi Kórház különleges fertőző egységében ápolják. Kollégája, Nancy Writebol is kapott két adagot a gyógyszerből, az ő állapota is javult. Várhatóan kedden szállítják haza speciális repülőgéppel.
A két beteget tájékoztatták, hogy egyelőre nincsenek adatok arról, emberekre hogyan hat a szer, de ígéretes eredmények állnak rendelkezésre az állatkísérletekből: négy majomnak adták be a szert a lázas-vérzéses tünetek megjelenése utáni 24 órán belül és mind a négy túlélte az ebolafertőzést.
Bruce Johnson azonban kételkedik, hogy Writebol javulása a kísérleti gyógyszernek köszönhető. "Az ebola trükkös vírus, egyik nap fent, a másik nap lent" - mondta, de háláját fejezte ki, hogy az orvosság rendelkezésre állt.
A 33 éves Brantley sem csupán a ZMappet kapta, neki egy ebolatúlélő 14 éves fiú véréből is adtak. A fiút betegsége alatt az orvos maga ápolta. A véradás célja az volt, hogy Brantley megkapja a fiú szervezetében termelődött ellenanyagokat.
A amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatóság biztonsági okok miatt leállította a folyamatot.
Libéria az egyik olyan ország Afrikában, ahol ebola pusztít . Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének hétfői adatai alapján a négy országban, Guineában, Sierra Leonéban, Libériában és Nigériában 887-an haltak meg eddig a kórban, és a fertőzöttek száma 1600-nál is több.