Madárinfluenza: miért nem oltanak ellene?

A világ egyes részein kezd aggasztó méreteket ölteni a madárinfluenza-járvány. A közelmúltban egy 11 éves, kambodzsai lány bele is halt a fertőzésbe, itthon pedig a baromfiállományokban okoz jelentős problémát a kór. Joggal merül fel tehát a kérdés: miért nem védekeznek a további terjedés ellen egy széleskörű oltóprogrammal?

Ahogy mi is beszámoltunk róla, Kambodzsa nemrég bejelentette, hogy madárinfluenzában (a H5N1 vírusváltozat okozta fertőzésben) meghalt egy 11 éves lány, majd az édesapja szervezetében is kimutatták a vírust. Kilenc év után ez volt az első ilyen haláleset az ázsiai országban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint korábban, 2003 és 2014 között 56 madárinfluenza-megbetegedés fordult elő az itt élő emberek körében, ezek közül 37 eset halálos kimenetelű volt. A helyzetet a WHO úgy kommentálta: aggasztó a madárinfluenzás megbetegedések számának emelkedése.

védőruhát viselő egészségügyi dolgozó beolt egy csirkét
A közlemúltban Magyarország több megyéjében is felütötte a fejét a madárinfluenza. A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Itthon is gondot okoz a fertőzés

Az elmúlt hónapokban arról is cikkeztünk, hogy Magyarország több megyéjében is felütötte a fejét a madárinfluenza. Tavaly év végén például több megyében is felbukkant, aztán – alig pár héttel a korábban elrendelt járványügyi korlátozások feloldása után – idén februárban ismét megjelent a kórokozó Bács-Kiskun megyében. Az érintett telepeken zárlatot, valamint kényszervágásokat rendeltek el.

A mostani szezonban egyébként az országunkban szerencsére egy olyan vírustípus terjed, amely az emberre nem veszélyes. A szárnyasok körében azonban rendkívül gyorsan terjed, így a baromfiállományokban nagy pusztítást okoz a betegség.

Majdnem hatszáz oroszlánfóka és nagyjából 55 ezer vadon élő madár pusztult el az elmúlt hetekben madárinfluenza következtében Peruban.

Miért nem oltanak?

Mint ismert, számos járványt sikerül már megfékezni a védőoltások segítségével. Joggal merül fel tehát a kérdés, hogy vajon a madárinfluenza ellen miért nem oltanak, amikor évről évre komoly veszélyt jelent a madárállományokra nézve. Ezt a kérdést egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih) is feltette, a szakértők pedig megnyugtatóan közölték, hogy egyre elérhetőbb közelségbe kerül a vakcinázás lehetősége.

„A napokban megjelent Európai Uniós rendelet ugyanis elvi szinten lehetővé tette március közepétől a madárinfluenza elleni vakcinahasználatot, azonban a szabályokat a tagállamoknak saját jogrendjükbe is át kell ültetniük. A rendelet alapján a tagállamok saját hatáskörben dönthetnek majd arról, hogy engedélyezik-e a vakcinázást a területükön. A vakcinahasználatnak ugyanis komoly szakmai és gazdasági kockázata is van” – írta válaszában a Nébih.

Milyen kockázata lehet a vakcinázásnak?

A Nébih tájékoztatása szerint az immunizálás egyik legjelentősebb kockázata – szakmai szempontból – az, hogy a vakcinázott állatok tünetmentesen is üríthetik a vírust. Az átoltott állományok esetében tehát nagyon szigorú monitorozására lenne szükség. „Gazdasági szempontból pedig jelenleg jelentős hátrányt okozna, hogy egyes, úgynevezett harmadik országok letiltanák a baromfik és baromfitermékek exportját az egész országból, ezzel jelentős gazdasági károkat okozva a magyar tenyésztőknek és élelmiszer-előállítóknak” – jegyezték meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakértők szerint olyan megoldást kell találni, amely mindenki számára a lehető legjobb. Amíg viszont a vakcinahasználat lehetőségének részletei nem tisztázódnak, addig a madárinfluenza elleni védekezés leghatékonyabb módja az, hogy minden érintett szigorúan és következetesen betartja a járványvédelmi intézkedéseket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.