A dániai székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai vállalat Imvanex nevű oltóanyaga 2013. július 31-én kapott az Európai Unió egész területére érvényes forgalomba hozatali engedélyt felnőttek himlőfertőzésének megelőzésére.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) most arról számolt be, hogy megkezdte az oltóanyag szakvizsgálatát, mivel a laboratóriumi vizsgálatok arra utalnak, hogy a vakcina kiváltja a majomhimlő vírusát célzó antitestek termelését, és segíthet a betegség elleni védekezésben. Elemzések szerint a majomhimlő vírusa és a hagyományos himlővírus közötti hasonlóság miatt a vakcina a majomhimlő potenciális ellenszere lehet.
Így működik az Imvanex
Az oltóanyagot felnőttek feketehimlő elleni aktív immunizálására alkalmazzák. Az "Ankara vakcíniának" nevezett, a feketehimlő vírussal rokon vakcínia vírus élő, módosított formáját tartalmazza. Beadásakor az immunrendszer az oltóanyagban található vírust idegenként ismeri fel, és antitesteket termel ellene. Amikor a szervezet ismét érintkezésbe kerül ezzel, vagy egy hasonló vírussal, az antitestek és az immunrendszer egyéb alkotóelemei képesek lesznek a vírust elpusztítani, és védelmet nyújtani a betegséggel szemben.
A vizsgálatok kimutatták, hogy az Imvanex hatékonyan indítja el az antitest-termelést, és ez várhatóan védelmet nyújt a himlővel, valamint a majomhimlővel szemben is. Mint minden védőoltásnak, ennek is lehetnek mellékhatásai: ezek közé tartozik a fejfájás, a hányinger, az izomfájdalom, a fáradtság és az injekció helyén fellépő reakciók, mint a fájdalom, a bőrpír, a duzzanat, a bőrkeményedés vagy a viszketés.
Több védőoltást is használnak világszerte
Az uniós gyógyszerügynökség közlése szerint az Imvanex jelenleg nagyon korlátozottan érhető el az Európai Unióban. A vakcinát Jynneos néven forgalmazzák az Egyesült Államokban, ahol az oltóanyag engedélyezett mind a majomhimlő, mind a himlő megelőzésére. Az európai helyzetre való tekintettel az EMA vészhelyzeti munkacsoportja azt javasolta, hogy a Jynneos használható legyen a majomhimlő elleni védelem biztosítására az Európai Unió területén is.
Ahogy arról korábban írtunk , az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrégiben úgy becsülte, hogy Európa áll a majomhimlő terjedésének középpontjában, holott a betegség vírusa általában Közép- és Nyugat-Afrikában kering.