A beteget, akinek nemzetiségét és nemét nem árulta el a miniszter, kezdetben házi karanténban különítették el, majd később kórházba szállították – olvasható a Reuters hírügynökség beszámolójában . Három tipikusan majomhimlőre jellemző bőrelváltozást találtak a testén, és bár ezt leszámítva tünetmentesnek mondható, az elvégzett laboratóriumi tesztek végül igazolták nála a majomhimlőt. Arra is fény derült, hogy a páciens a vírus kevésbé veszélyes törzsével fertőződött meg.
A majomhimlő endemikusan Nyugat- és Közép-Afrikában van jelen, május óta azonban világszerte több mint 50 országból jelentettek megbetegedéseket az érintett területeken kívül. A Reuters összesítése szerint a mostanáig regisztrált több mint 5800 fertőzés zöme Európára koncentrálódik, főként az Egyesült Királyságra, Németországra és Spanyolországra. Az amerikai kontinensen az Egyesült Államokban és Kanadában is nagy számban jelentettek majomhimlős eseteket.
Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) június végi jelentése alapján 19 fertőzést mutattak ki. Mindannyian 29 és 41 év közötti férfiak, elsősorban a fővárosból, Budapestről. Korábban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos állásfoglalást adott ki arról, hogy a majomhimlő terjedése jelen stádiumában még nem jelent globális egészségügyi vészhelyzetet . Tedrosz Adhanom Gebrejeszus, a WHO főigazgatója ugyanakkor aggasztónak nevezte a járványt.