A holland egészségügyi hatóság, a RIVM közölte, hogy egy szaúd-arábiai látogatás során megfertőződött egy nő a MERS-vírussal (Middle East Respiratory Syndrome, közel-keleti légúti tünetegyüttes). Ő a második fertőzött a nyugat-európai országban. A nő együtt utazott a rokonával, akinek a megbetegedését szerdán közölték. A nő most a hollandiai Zwolle kórházának karanténjában tartózkodik. Állapota stabil – írja a német Focus magazin online kiadása.
Az USA-ban már két esetet jelentettek. Az első beteg állapota egyébként javult időközben. A MERS koronavírus először 2012 szeptemberében bukkant fel. Súlyos légúti fertőzést azonosítottak a betegekben, amelyet egy a SARS-vírushoz hasonló kórokozó váltott ki. Bár náthaszerűen kezdődhet a megbetegedés, súlyos tüdőgyulladáshoz is vezethet. A SARS, amely szintén koronavírus volt, terjedése idején 800 ember halt meg tíz évvel ezelőtt. A SARS-nál azonban a MERS súlyosabb, hiszen veseelégtelenséget is okozhat. Egyelőre nincs oltóanyag a vírus ellen, amely 40 százalékos halálozást okoz.
A MERS elsősorban az Arábiai-félszigeten bukkant fel. A legsúlyosabban érintett ország Szaúd-Arábia, 500 esettel és 160 halottal, 2012 óta. Március óta ott megugrott a fertőzések száma, két kórházi alkalmazott is belehalt ebbe.
A MERS-vírus elsősorban denevérekben fordul elő. Ám a mostani fertőzést valószínűleg tevék válthatták ki az arab országban. A két hollandiai beteg is meglátogatott előzőleg egy dromedárfarmot Szaúd-Arábiában. Az első amerikai MERS-beteg Nagy-Britannia érintésével jutott el Szaúd-Arábiából Amerikába, ő az egészségügyben tevékenykedett.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO egyre jobban aggódik a MERS miatt, de még nem hirdetett nemzetközi egészségügyi vészhelyzetet, mert nem jelentettek olyan fertőzést, amelynek során emberről emberre adódott volna át a betegség. Ugyanakkor a WHO szerint sincs túl sok eszköz, amivel a MERS ellen felléphetnének. A helyzet komolyan súlyosbodott, állítja a szervezet, amelynek egy katasztrófa-bizottsága Genfben ülésezett.
Ugyanakkor a WHO minden érintett államot jobb megelőzésre és a fertőzés ellenőrzésére szólított fel. Gyorsabban kellene környezettanulmányokat végezni és állatkísérleteket folytatni, hogy többet tudjanak meg a terjedési útvonalakról és kockázatokról.
Időközben a vírus a Közel-Keleten, Európában, Afrikában és Ázsiában is felbukkant. A szakértők attól tartanak, hogy az iszlám szent helyeire, Szaúd-Arábiába zarándokló tömegek a vírust világszerte elterjeszthetik. Mekkában, a legfontosabb helyszínen máris megjelent a vírus: egy negyvenéves nőt kellett kórházba szállítani.
A muzulmánok lakta országok közül Indonéziában például a hívőknek máris azt ajánlották a hatóságok, hogy halasszák el zarándokútjukat addig, amíg a fertőzésről többet nem lehet tudni.