Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már az idén jóváhagyhatja az 5-11 éves korosztály beoltását a Pfizer/BioNTech vakcinákkal. A szakemberek ennek kapcsán már felhívták a figyelmet, hogy a járvány negyedik hullámában a legkisebbek sincsenek biztonságban, hiszen hétről hétre több gyermek kapja el a fertőzést, akiknél a betegség ezúttal már tünetekkel jelentkezik - írta a Magyar Nemzet.
Szakszervezet: a kormány ösztönözzön, ne kötelezzen
Bár a magyar áldozatok többsége az idős, krónikus betegek között kerül ki, legutóbb a fertőzés következtében egy egyéves kislány is életét vesztette, aki a tájékoztatás szerint mentális betegségben szenvedett. Galgóczi Ágnes tájékoztatása szerint a gyermekvakcina elfogadását már kérvényezték, a döntés pedig év végére várható. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ugyanakkor óvatosan közelít a tanárok kötelező oltásához. Nagy Erzsébet szerint a tanárok kötelező oltásával az állami oktatás is veszélybe kerül, ezért azt szeretnék, ha a kormány inkább ösztönözne, és nem kötelezne az oltásra.
A PDSZ országos elnökségének tagja azt is hangoztatta, hogy az oktatásban nagyon sokan dolgozhatnak megbízásos szerződéssel, ebben az esetben pedig az oltás megtagadása esetén nem értelmezhető sem a fizetés nélküli szabadság, sem a felmentés mint "szankció". Elmondása szerint az oltatlan munkavállalók ezért inkább elmennek fizetés nélküli szabadságra, vagy átmennek olyan intézményekbe, ahol nem kötelezik oltásra őket.
Az USA-ban november elején engedélyezték az 5 és 11 év közötti gyerekek koronavírus elleni beoltását a Pfizer vakcinájával. Az előírások szerint a vakcinát két 10 mikrogrammos adagban, háromhetes különbséggel adják majd be. Ez a 12 éven felülieknek adott mennyiség egyharmada.