„Nagy utánzó” – így is nevezik a szifiliszt, ugyanis hajlamos arra, hogy más fertőzések tüneteit utánozza. Éppen ezért a korai tüneteit nem könnyű felismerni, célzott szűrővizsgálattal azonban időben felfedezhető – derült ki az A-Lab Pharma Egészségügyi Monitorának legfrissebb számából.
Világszerte növekszik a szifiliszes esetek száma
Sokan még mindig azt hiszik, hogy ezt a betegséget nem lehet gyógyítani, ez azonban nem igaz. Ugyanakkor tény, hogy kezeletlenül hagyva súlyos következményei lehetnek. A fertőzést a Treponema pallidum nevű baktérium okozza, és a tünetek négy szakaszra oszthatók. Először jellemzően fájdalommentes seb vagy kiütés jelentkezik az érintkezés helyén. Később azonban már akár neurológiai, vagy szív- és érrendszeri betegségekhez is vezethet a szifilisz.
2023 tavaszán az Egyesült Államok közzétette a szexuális úton terjedő fertőzésekről szóló legfrissebb adatait. Legnagyobb mértékben a szifilisz előfordulási aránya növekedett: 2020 és 2021 között az esetek száma egyharmaddal ugrott meg, és az elmúlt 70 év legmagasabb esetszámát érte el. A jelenség azonban nemcsak Amerikában, hanem globálisan is tapasztalható. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2020-ban világszerte 7,1 millió új szifiliszes esetet regisztráltak. Az Egyesült Királyságban pedig a szifiliszes megbetegedések aránya 2020 és 2021 között 8,4 százalékkal ugrott meg, és 2022-ben 1948 óta a legmagasabb szintet érte el. Kanadában 2011 és 2019 között csaknem megnégyszereződött, Ausztráliában pedig 90 százalékkal emelkedett 2015 és 2020 között a szifilisszel megfertőződött személyek száma.
Nemi betegséget bárki elkaphat, aki óvszer nélkül létesít szexuális kapcsolatot. A nemi betegségek egy része tünetmentes, így nem tudhatjuk biztosan, fertőzöttek vagyunk-e vagy sem. Lássuk, milyen esetekben érdemes elmenni egy szűrésre.
Egyre inkább a nőket érinti
A korábbi évtizedekben még a férfiak körében fordult elő a legtöbb szifiliszes eset. Ezzel szemben ma a világ egyes részein – például Kanadában és az Egyesült Államokban – már csökkenőben van a szifiliszes férfiak aránya, míg az érintett nők száma növekszik. Ez egyben a veleszületett szifilisz magasabb arányához is vezet – így nevezik, amikor az anya a terhesség alatt adja át a fertőzést gyermekének.
Az Egyesült Államokban a veleszületett szifiliszes esetek száma 2020 és 2021 között 32 százalékkal, 2016 és 2020 között pedig a három és félszeresére nőtt. Az amerikai kontinensen pedig csak 2021-ben 30 ezer esetben fordult elő anyáról magzatra történő szifiliszátvitel – ezt a számot kiemelkedően magasnak tartják a szakemberek. A magzatkori fertőzés súlyos következményekkel is járhat: vetéléssel, halvaszületéssel, koraszüléssel, alacsony születési súllyal, valamint röviddel a születés után bekövetkező halállal.